Strona główna Szczecinek Eksperci ponownie dyskutowali o stanie wód

Eksperci ponownie dyskutowali o stanie wód

W murach Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku już po raz siódmy odbyła się konferencja naukowa, w trakcie którego naukowcy i samorządowcy rozmawiali o stanie wód, rekultywacji jezior czy zarybianiu zbiorników.

Mimo cyklicznych spotkań w ramach konferencji RevitaLife, zdaniem dyrektora centrum Radosława Wąsa wciąż jest potrzeba rozmowy o lokalnej przyrodzie: To niekończąca się historia. Wystarczy przeczytać co się dzieje w Odrze czy Kanale Gliwickim. Wszyscy wiedzą o tych problemach, jednak dzieje się mało.

Jednym z prelegentów była Katarzyna Szlońska-Getka. Świeżo upieczona Burmistrz Czaplinka powołała niedawno zespół, którego zadaniem będzie poprawa jakości jeziora Drawsko. – Musimy rozpocząć prace rewitalizacyjne i te w kierunku wypracowania koncepcji, co z tym jeziorem chcemy zrobić. Do zespołu zgłosiło się ponad 40 osób. Będzie sporo podzespołów, bo będą zarówno wędkarze, żeglarze, jak i naukowcy – tłumaczyła w trakcie.

Tegoroczną edycję RevitaLife podzielono na dwa dni. Na pierwszy złożył się piknik naukowy zorganizowany głównie z myślą o dzieciach i młodzieży, na drugi wspomniany panel ekspercki. W tym roku dużo bardziej intensywnie w przedsięwzięcie CEEiRJ-u zaangażował się Urząd Miasta Szczecinek. Wśród wystąpień wysłuchać mogliśmy pracowników ratusza (w tym wiceburmistrza Macieja Makselona), a wśród słuchaczy m.in. burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa oraz szefów miejskich spółek i agencji.