Strona główna Szczecinek Energetyczni eksperci debatowali nad Trzesieckiem

Energetyczni eksperci debatowali nad Trzesieckiem

Szczecinek gościł dziś uczestników konferencji naukowej Miasta niezależne energetycznie. Wyzwania stojące przed Szczecinkiem w obliczu rosnących cen energii. Wydarzenie odbyło się pod patronatem burmistrza Daniela Raka.

Do Centrum Konferencyjnego Zamek zjechali dziś nie tylko włodarze z ościennych samorządów, ale przede wszystkim energetyczni specjaliści na czele z nauczycielami akademickimi. Po powitaniu przez gospodarza, cykl prelekcji rozpoczął prof. Grzegorz Krzos. Wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zapewniał, iż transformacja energetyczna z wykorzystaniem OZE jest na wyciągnięcie ręki, a głównym jej surowcem powinny być odpady oraz biomasy.

Przybyły również z Dolnego Śląska (ale na co dzień pracujący na Politechnice Wrocławskiej) Tomasz Licznerski omówił z kolei coraz popularniejsze technologie wodorowe i to zarówno pod kątem produkcji jak i magazynowania tegoż źródła energii.

O tym, że energię możemy bez większych problemów produkować również z metanolu przekonywał z kolei dr inż Jacek Gliniak z National Yang Ming Chiao Tung University, a jak skutecznie pozyskać dofinansowanie na transformację ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpowiadał Dariusz Lasota, pracownik firmy DDK Doradztwo i Szkolenia.

Jak zapewnił w rozmowie z nami Burmistrz Miasta Szczecinek, dzisiejsza konferencja jest początkiem dalszej dyskusji oraz pracy nad wyzwaniami energetycznymi nad Trzesieckiem.

Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu Szczecineckiego Programu Samorządowego.