Strona główna Szczecinek Kolejny elektryk w Komunikacji Miejskiej

Kolejny elektryk w Komunikacji Miejskiej

Po ulicach Szczecinka od kilku dni porusza się nowy autobus. W pełni elektryczny Mercedes-Benz eCitaro wyróżnia się nie tylko charakterystycznym malowaniem.

Wyposażony w dwie pary drzwi pojazd mierzy nieco ponad 12 m i zabiera na pokład maksymalnie 85 pasażerów (przy 29 miejscach siedzących). Za napęd odpowiadają 2 silniki elektryczne zamontowane przy każdej z tylnych piast, każdy z nich generujący moc 165 KM oraz dysponujący maksymalnym momentem obrotowym na poziomie 485 Nm.

Autobus wyposażono zarówno w liczne systemy bezpieczeństwa, m.in. układy stabilizacji toru jazdy, wspomagania awaryjnego hamowania oraz utrzymania na pasie ruchu, a także kamerę cofania oraz czujniki ciśnienia w oponach. To zdecydowanie bardziej nowoczesna maszyna aniżeli Ursusy wożące szczecinecczan od 2018 roku.

Pojazd dołączył do floty Komunikacji Miejskiej tymczasowo, w ramach testów. Szczecinecki przewoźnik regularnie sprawdza jak na miejskich trasach wypadają autobusy różnych producentów. Tylko w ubiegłym roku testował dwa elektryczne autobusy marki MAN: 12-metrowego oraz przegubowca.