Czy da się opowiedzieć uczniom o historii naszych przodków w interesujący sposób? Uważamy, że to nie takie trudne. Chcemy aby każdy, bez względu na wiek, miał szansę poznać swoje korzenie. Nasze warsztaty oraz działania w mediach społecznościowych zmienią Wasze spojrzenie na kulturę Słowian!
Kim jesteśmy?
Jesteśmy uczennicami drugiej klasy SLO STO w Szczecinku i bierzemy udział w Olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”. Głównym jej celem jest stworzenie projektu, który ma za zadanie przybliżyć dany problem współczesnego świata oraz wprowadzić działania pomagające go rozwiązać. Nasz projekt „A co było przed?” skupia się na życiu i tradycjach przedchrześcijańskich Polaków oraz na tym jak te elementy powoli grają coraz mniejszą rolę w naszym życiu.
Co robimy?
Nasz projekt został stworzony by docierać do ludzi w każdym wieku. Chciałybyśmy poszerzać wiedzę innych na temat mitologii słowiańskiej, tradycji oraz kultury Polski. Problem ten dotyczy głównie młodych pokoleń, które pod wpływem globalizacji i popkultury odchodzą od lokalnego dziedzictwa. W szkołach i mediach temat ten jest pomijany, a rodzice rzadko przekazują tradycje dzieciom, co prowadzi do ich zapomnienia.
Poruszamy ten temat ponieważ nie chcemy stać obojętnie w momencie zaniku tak ważnej dla kultury wielu krajów części historii. W odpowiedzi na ten problem udostępniamy edukacyjne i rozrywkowe treści w mediach społecznościowych przybliżające tematykę mitologii czy kultury przedchrześcijańskiej Polski. Ponadto przeprowadzamy spotkania z uczniami naszej szkoły – dwa z nich już się odbyły! Zorganizowałyśmy wywiad z autorką książek słowiańskich panią Olgą Żuk oraz warsztaty z panią Sarą Krauze, które dotyczyły tworzenia ludowych krajek.
Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych działań w mediach społecznościowych oraz zaobserwowania naszego profilu!
Gdzie znajdziecie projekt i autorki?
- Instagram – @a_co_bylo_przed
- TikTok – @a_co_bylo_przed
Info: Lena Kręzlewska, Sara Tomaszewicz, Zofia Tummel, Antonina Radomska i Blanka Kołodziej




