Strona główna Szczecinek Festiwalowa hybryda rozpoczęła kursy do Szczecinka

Festiwalowa hybryda rozpoczęła kursy do Szczecinka

Kolejna hybryda zakupiona przez Pomorze Zachodnie dziś symbolicznie zawitała po raz pierwszy do Szczecinka. Ekologiczny skład w barwach WOŚP i odbywającego się po sąsiedzku Pol’and’rock Festiwal zaprezentował na szczecineckim dworcu wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

Z uwagi na malowanie, kolejarze już nazwali skład „indianinem”. Na kabinie maszynisty wymalowane są kolorowe skrzydła przypominające pióropusz, a na burtach efektowne orły. Autorem grafiki jest Jerzy Owsiak. Pomysłodawca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyjechał nawet w ubiegłą sobotę do Szczecina, by razem z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem powitać nowoczesny pojazd.

Ale nie tylko efektowne barwy wyróżniają najnowszy zakup samorządu województwa. Pociągi są też wygodne, bezpieczne, nowoczesne i ekologiczne. W każdej hybrydzie jest 150 miejsc siedzących, w tym 8 uchylnych. Zorganizowana została w nich przestrzeń do przewozu 10 rowerów i rampy ładunkowe, a ogółem zabierają na pokład 302 pasażerów. W razie potrzeby przewoźnik może do ruchu dopuścić nawet 3 złączone ze sobą składy. W pociągu znajdziemy klimatyzację, bezprzewodowy internet, monitoring, elektroniczny system informacji pasażerskiej, sygnalizację przeciwpożarową i defibrylator AED.

Jak wskazuje jego nazwa, pociąg posiada dwa napędy: elektryczny i spalinowy. Składy jeżdżą tam, gdzie odcinki linii są niezelektryfikowane. Gdy tylko to możliwe, z dachu pojazdu wysuwa się pantograf, który napędza silniki. Gdy linii energetycznych brak, znajdujące się na pokładzie jednostki spalinowe prąd wytwarzają samodzielnie. Możliwość zmiany źródła zasilania pozwala ograniczyć emisję spalin i ułatwia organizację regionalnych przewozów pasażerskich. Maksymalna prędkość, którą hybryda może osiągnąć to odpowiednio 160 km/h dla napędu z sieci trakcyjnej i 120 km/h przy zasilaniu silnikami diesla.

Pociągi hybrydowe są również ekologiczne. Przy średnim rocznym przebiegu 150 000 km (z czego około 40,7% przypada na odcinki zelektryfikowane) emitują do atmosfery aż 338 ton dwutlenku węgla mniej niż konwencjonalne składy, tlenku azotu mniej zaś o 650 kg, a tlenku węgla ok. 52 kg. Dzięki możliwości zmiany napędu ze spalinowego na elektryczny do atmosfery nie trafia też rokrocznie ok. 130 kilogramów sadzy HS. Oczywista oszczędność paliwa szacowana jest na ponad 70 ton.

To już dwunasta hybryda zakupiona przez Województwo Zachodniopomorskie. Część z nich również charakteryzuje się specjalnym malowaniem: po zachodniopomorskich torach jeżdżą już pociąg bursztynowy, europejski, morski, ekologiczny oraz dedykowany drużynie Pogoni Szczecin. Na ich zakup samorząd województwa przeznaczył 300 mln złotych, a planowane dofinansowanie z Funduszy Europejskich ma ostatecznie wynieść 85%.

Od 2010 roku Województwo Zachodniopomorskie na zakup i modernizacje pojazdów szynowych przeznaczyło już łącznie 1,3 mld zł brutto. Aktualny stan wojewódzkiej floty to 74 pojazdy, na które (poza oczywiście 12 hybrydami) składa się 47 składów elektrycznych oraz 15 składów spalinowych.

Festiwalowa hybryda ma szansę stać się jednym z hitów wakacyjnego festiwalu, który ponownie odbędzie się w Czaplinku. Oczywiście skład kursować będzie regularnie, przez cały rok, najczęściej na trasach Szczecin – Kołobrzeg – Koszalin i ze Szczecina do Szczecinka.