Wakacje to idealny czas na nadrabianie literackich zaległości, bądź też zwyczajny relaks ze słowem pisanym jeśli ktoś książek nie połyka nałogowo. Każdemu, bez oglądania się na poziom czytelniczej konsumpcji, polecamy najnowszą publikację naszej rodzimej autorki – Pauli Apanowicz.
Najwięksi skandaliści złotej ery Hollywood to zbiór historii, który jak w soczewce skupia biografie legendarnych gwiazd amerykańskiego kina. Wśród znajdziemy m.in. Elizabeth Taylor, Charliego Chaplina, Marlenę Dietrich czy Joan Crawford, a więc filmowe ikony słynące nie tylko z fenomenalnych kreacji aktorskich i wszechstronnych talentów, ale też z burzliwych, niejednokrotnie tragicznych losów, o których swego czasu mówił cały świat. To fascynująca opowieść o sławie, która w zdecydowanej większości przypadków zmienia człowieka. Przysłowiowy blask reflektorów jednych wynosi aż na szczyt, drugich sprowadza na samo dno.
Tytułowa złota era w Hollywood przypada na pierwszą połowę XX wieku. Wtedy to filmowcy zaczynają sięgać po nowatorskie techniki, tworzą zachwycające scenografie, a także promują ikoniczne gwiazdy, ubrane w zjawiskowe kreacje najlepszych kostiumografów. Jednak przemysł filmowy ma też drugie, bardzo ludzkie oblicze. Oblicze skandalu. Z kart książki dowiemy się m.in. jak Marlena Dietrich łączyła role namiętnej kochanki, femme fatale oraz przykładnej żony i matki, dlaczego Jayne Mansfield z okładek Playboya trafiła w ramiona założyciela Kościoła Szatana oraz czy Charlie Chaplin naprawdę był komunistą.
Najwięksi skandaliści złotej ery Hollywood to opowieść o aktorach, którzy zapisali się w historii kina, kpiąc niejednokrotnie z pruderyjnych zwyczajów i opinii społecznej. Dla niektórych z bohaterów tej książki skandal był sposobem na wybicie się. Innym to zdobyta sława umożliwiła nowe, skandaliczne życie. W końcu to właśnie skandale bywały przyczyną spektakularnych upadków gwiazd, kończąc wielkie kariery. Zdecydowanie warto odkryć skandale, które zmieniały obyczajowość Ameryki oraz świata!
Paula Apanowicz to urodzona w roku 1998 dziennikarka, absolwentka Filozofii na Uniwersytecie Gdańskim (specjalizacja kulturowo-estetyczna) oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku. Jest laureatką VII edycji Ogólnopolskiego konkursu literackiego im. Bolesława Prusa na opowiadanie (II nagroda). Publikowała m.in. na łamach magazynów Świat Wiedzy Historia i Vege, tygodnika Polityka, a także serwisów National Geographic Polska, ofeminin.pl, Damosfera.pl, Presto Portal. Współpracuje ponadto z Wirtualną Polską i wydawnictwem Polska Press. Prowadzi bloga Blondynka Hitchcocka poświęconego twórczości mistrza kinowego suspensu. W okresie 2021-2022 pełniła funkcję zastępczyni redaktor naczelnej portalu filmowego OldCamera.pl. Debiutowała jako autorka publikacją zbiorową Twarze i Maski. Ostatni wielcy kochankowie kina (wyd. ebookowo, 2021). W 2024 roku wydała książkę Najwięksi skandaliści złotej ery Hollywood będącą rezultatem jej wieloletniej współpracy z uznanym portalem historycznym Histmag.org. Miłośniczka starego kina i literatury pięknej.