Strona główna Szczecinek Niebieska kolumna ponownie pobiegła na Ślusarnię

Niebieska kolumna ponownie pobiegła na Ślusarnię

Z okazji obchodzonego jutro Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w miejskim parku odbyła się druga już edycja Biegu Mróweczek, w której udział wzięły udział przedszkolaki wraz z rodzicami oraz rodzeństwem.

Autyzm to złożone zaburzenie rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego charakteryzujące się m.in. trudnością w odczytywaniu i komunikowaniu uczuć, zakłóceniami zdolności budowania relacji interpersonalnych, zubożeniem i stereotypowością zachowań oraz trudnościami z integracją wrażeń zmysłowych. Wedle szacunków, w Polsce z autyzmem zmaga się ok. 340 tys. osób, z czego 80% stanowią dzieci.

W geście solidarności prawie wszyscy uczestnicy dzisiejszego biegu ubrani byli w niebieskie stroje – właśnie ten kolor jest symbolem zaburzenia. Po starcie z okolic Stadionu Miejskiego im. Kazimierza Czesława Lisa, błękitna kolumna dotarła na Ślusarnię, gdzie na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji, w tym poczęstunek, pokazy służb, gry i zabawy oraz ognisko.

Jak zdradzili w rozmowie z nami organizatorzy – Justyna Wawrzonkowska i Tadeusz Tośko – od przyszłego roku impreza będzie miała charakter otwarty, aby jeszcze mocniej zaznaczyć problem autyzmu.

REKLAMA