Strona główna Szczecinek Nowe skrzynki już są, potrzebne nowe nawyki

Nowe skrzynki już są, potrzebne nowe nawyki

Licząca ponad dwie dekady idea bookcrossingu za sprawą Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz SAPiK-u przed prawie dziesięcioma laty zawitała również nad Trzesiecko. W ostatnich tygodniach najbardziej zużyte budki zostały wyremontowane i przy okazji całkowicie zmieniły oblicze. To samo przydałoby się w kwestii świadomości osób opróżniających charakterystyczne skrzynki…

Z początkiem lipca doskonale znane żółte budki zmieniły całkowicie swoje oblicze, dzięki czemu prezentują się teraz zdecydowanie dużo dostojniej. Na przysłowiowy pierwszy ogień poszły obiekty najbardziej popularne, a więc skrzynki usytuowane na ul. Bartoszewskiego oraz w ogrodzie różanym. W miarę upływu czasu metamorfozę będą przechodzić kolejne budki z literaturą.

Jak się jednak okazuje, metamorfozę zaliczyć powinny również przyzwyczajenia mieszkańców, którzy z zawartości budek korzystają tylko w jedną stronę – nie tylko nie przynoszą w zamian innych książek, ale też nie oddają tych, które zabrali. Po raz kolejny przypominamy, że ideą bookcrossingu jest pozostawianie książek w miejscach publicznych aby znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

O zmianę nawyków apelują również pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinku, którzy regularnie uzupełniają bookcrossingowe skrzynki nadmiarowymi pozycjami ze swoich zbiorów. Widzą oni dokładnie, jak szybko budki są czyszczone z wydawnictw oraz jak niewspółmiernie mało pojawia się w nich pozycji z innych źródeł… Więcej na ten temat w naszym materiale video.