Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to dla miejscowej społeczności dzień już na zawsze szczególny. Dokładnie przed 79 laty mieszkańcy Szczecinka i okolic tłumnie wyszli w trzeci dzień maja na ulice, aby manifestować w obronie wolności i demokracji. Jak nietrudno się domyślić, spotkało się to ze stanowczym sprzeciwem władz, która przy użyciu siły stłumiła spontaniczny pochód.
Po II wojnie światowej obchody Święta Konstytucji 3 Maja odbyły się tylko raz – we wspomnianym roku 1946. Tłum z biało-czerwonymi flagami i transparentami przeszedł wówczas przez miasto, zatrzymując się pod ratuszem oraz budynkiem Urzędu Bezpieczeństwa. Manifestację zorganizowali działacze PSL, a symbolem protestu stała się trumienka z napisem „3 Maja” – znak pogrzebanej demokracji. Patriotyczny zryw obywateli spotkał się z licznymi represjami ze strony władzy komunistycznej, a organizatorzy miejscowych uroczystości – Julian Chodoruk, Bronisław Kopacz oraz Antoni Lewański – zostali przez komunistów najpierw aresztowani, a następnie dwóch z nich (Chodoruk i Kopacz) skazani na 3,5 roku więzienia.
Nad Trzesieckiem dzień 3 maja 1946 roku z jednej strony pokazał, że nadzieja na wolną Polskę gasła, ale z drugiej strony podkreślił też odwagę i niezłomność zwykłych ludzi w trudnych, powojennych czasach. Właśnie dziś wspominamy ich odważne czyny i przypominamy jak ważna jest wolność o którą walczyli.