Strona główna Szczecinek OSiR nie zgadza się na plakaty. Marcin Bedka: To cenzura.

OSiR nie zgadza się na plakaty. Marcin Bedka: To cenzura.

Ośrodek Sportu i Rekreacji nie zezwolił wypełnić miejskich afiszów plakatami Fundacji Wołyń Pamiętamy. Zdaniem Marcina Bedki jest to akt cenzury ze strony Urzędu Miasta.

Sprawa dotyczy plakatów zachęcających do udziału w warszawskim marszu upamiętniającym ofiary ludobójstwa sprzed 80 lat. Z uwagi na fakt, że miejskimi słupami ogłoszeniowymi od lat zarządza OSiR i każdorazowe wywieszenie plakatu na tychże obiektach musi być z ośrodkiem uzgodnione, organizatorzy stołecznego wydarzenia zwrócili się o pomoc do Marcina Bedki. Jak się okazało, zgody na rozwieszenie materiałów nie wydano. Wystosowałem oficjalne pytanie, dlaczego to jest niemożliwe i okazało się, że naszemu OSiR-owi się to nie podoba – wyjaśnia były radny miejski, dodając, że problemem miała być krew na plakacie oraz jego polityczny charakter. Szczegóły w zapisie spotkania z mediami.

Organizatorzy konferencji prasowej przekazali nam również pismo, które w odpowiedzi na ich pytania przesłał Ośrodek Sportu i Rekreacji w Szczecinku.

Dzień dobry.

W nawiązaniu do rozmowy informuję, że plakaty nie zostały przyjęte do rozwieszenia z powodu istnienia na nich napisów ociekających krwią, które jednoznacznie kojarzą się z przemocą. Dodatkowo nawiązują one w sposób bezpośredni do polityki historycznej, a słupy i tablice ogłoszeniowe na terenie Miasta Szczecinek służą do prezentowania treści politycznych jedynie w okresie kampanii wyborczej i to wyłącznie w przypadku dostarczenia materiałów przez komitety wyborcze. Plakaty poza tym nie informują o wydarzeniu mającym się odbyć w Mieście Szczecinek bądź jego najbliższej okolicy, a o Marszu Pamięci, który ma zostać zorganizowany 11 lipca w Warszawie. W związku z powyższym po konsultacji z obsługą prawną postanowiono odmówić zrealizowania usługi rozwieszenia plakatów na słupach i tablicach ogłoszeniowych stanowiących własność Miasta Szczecinek.

Pozdrawiam
Szymon Bibik
Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Szczecinku

Jak wspomniał w materiale video Łukasz Kurek, mieszkańcy Szczecinka mogą szacunek ofiarom wołyńskiego ludobójstwa wyrazić w trakcie uroczystości na koszalińskim cmentarzu, które zaplanowano na wtorek 11 lipca na godz. 17:00.

REKLAMA