Strona główna Szczecinek Piecza zastępcza – zadanie wymagające zaangażowania, serca i empatii

Piecza zastępcza – zadanie wymagające zaangażowania, serca i empatii

Rodzinna piecza zastępcza to jedno z najważniejszych zadań Powiatu Szczecineckiego, wymagające zaangażowania, serca i empatii, ale też stabilnych rozwiązań systemowych. Właśnie w tym duchu odbyło się spotkanie starosty Krzysztofa Lisa oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku Małgorzaty Kubiak-Horniatko z przedstawicielami rodzin zastępczych działających na terenie powiatu.

W spotkaniu wzięli udział reprezentanci wszystkich form rodzinnej pieczy zastępczej funkcjonujących w powiecie – niezawodowych, zawodowych oraz prowadzących rodzinne domy dziecka. Rozmawiano o codziennych wyzwaniach i potrzebach, a także o przyszłości systemu, który rocznie obejmuje opieką około 300 dzieci.

Powiat Szczecinecki od lat uznawany jest za pioniera w zakresie rozwoju rodzinnych domów dziecka – formy pieczy zastępczej, która zapewnia dzieciom zbliżone do domowych warunki, poczucie bezpieczeństwa i stałości. Obecnie w powiecie funkcjonuje 13 takich placówek. Z samorządem współpracuje także 23 niezawodowe i 6 zawodowych rodzin zastępczych, w tym trzy pełniące funkcję pogotowia rodzinnego.
Podczas rozmów ustalono, że spotkania z rodzinami zastępczymi będą miały charakter cykliczny. Ma to pomóc w systematycznym rozwiązywaniu bieżących problemów związanych z rodzicielstwem zastępczym, a także w lepszym wsparciu osób, które każdego dnia tworzą dzieciom domy pełne ciepła i troski.

Jednym z głównych tematów poruszonych podczas spotkania była kwestia wynagrodzeń. W związku ze wzrostem najniższego wynagrodzenia, przedstawiciele rodzin zwrócili uwagę na potrzebę dostosowania zasad zatrudniania osób wspierających rodziny zastępcze oraz adekwatnego wynagradzania ich pracy.

Starosta Krzysztof Lis zapowiedział, że na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 12 maja, po dokładnej analizie możliwości finansowych i obecnej sytuacji, zostaną zaprezentowane propozycje zmian w zasadach funkcjonowania i finansowania pieczy zastępczej. Celem jest przygotowanie uchwały Rady Powiatu, która mogłaby wejść w życie w 2026 roku, i której zapisy w lepszy sposób doceniłyby odpowiedzialność i zaangażowanie rodzin zastępczych.

O aktualnej sytuacji w pieczy zastępczej na terenie powiatu szczecineckiego więcej w poniższym materiale video.