Strona główna Szczecinek Podatki w Szczecinku na maksymalnym poziomie

Podatki w Szczecinku na maksymalnym poziomie

Radni Rady Miasta podjęli uchwałę dotyczącą podwyżek podatku od nieruchomości. Obowiązywać będą maksymalne dozwolone stawki.

Na ostatniej sesji Rady Miasta, radni podjęli uchwałę dotyczącą nowych stawek podatku za nieruchomości w 2024 roku. I jak się okazuje, będą to najwyższe możliwe stawki (które określił Minister Finansów).

Stawka podatku od nieruchomości obowiązująca na terenie miasta Szczecinek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosić będzie 1,34 zł od 1 m2 powierzchni. Od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 33,10 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej. To odpowiednio wzrost o 0,18 zł za metr kwadratowy i aż 4,32 zł za metr kwadratowy.

Podatek od budynków mieszkalnych wzrośnie w 2024 roku o 0,15 zł za 1 m2 (będzie 1,15 zł za 1 m2).

Za przyjęciem uchwały było 11 radnych z PO. Przeciwko: 6 radnych (3 z PS, 2 RdS i 1 z PiS).

Dzień wcześniej przedstawiciele biznesu ze Szczecinka wzięli udział w posiedzeniu komisji budżetowo-ekonomicznej RM, aby wyrazić niezadowolenie z kolejnej podwyżki podatków. Burmistrz Daniel Rak uważa, że stawki musiały wzrosnąć do maksymalnych poziomów, bo tego wymaga sytuacja budżetowa miasta.