Weszliśmy w okres kiedy to poranne mgły, opady deszczu i śniegu czy też szybko zapadający zmrok coraz częściej towarzyszą kierowcom. Czynniki te utrudniają dostrzeżenie pieszych i rowerzystów poruszających się drogą, dlatego też szczecineccy policjanci ruchu drogowego podczas działań Świeć przykładem tłumaczą jak ważne dla bezpieczeństwa jest ich noszenie.
Podczas trwającej akcji Świeć przykładem policjanci przypominają niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, że używanie elementów odblaskowych szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.
Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Z uwagi na fakt, iż samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) zaleca się noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).
Pamiętajmy, że elementy odblaskowe sprawiają, że kierowca samochodu widzi nas nawet ze 150 m. Niezależnie od pory roku powinniśmy je nosić po zmroku, nie tylko poza terenem zabudowanym. Również w miastach i mniejszych miejscowościach, zwłaszcza tam gdzie nie ma chodników, a pobocza są nieoświetlone.
Dzięki wsparciu rzeczowemu Szczecineckiej Fundacji na Rzecz Osób Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych policjanci na ulicach Szczecinka mogli obdarowywać mieszkańców bawełnianymi torbami wyposażonymi w element odblaskowy.
Info: asp. Anna Matys