Strona główna Szczecinek Potrójne święto niesłyszących

Potrójne święto niesłyszących

Dokładnie w sobotę, 30 września, w 220. rocznicę urodzin Ferdinand Berthiera (niesłyszącego edukatora z Francji, którego powszechnie uważa się za jednego z najwcześniejszych propagatorów tożsamości i kultury osób niesłyszących) niesłyszący z regionu świętowali z potrójnej okazji wraz zaproszonymi z całej Polski przyjaciółmi.

W popularnej pizzerii Karolinka odbyły się tego dnia tradycyjne już Ogólnopolskie Zawody Darta w Szczecinku. Przy okazji rywalizacji celebrowano również 10. rocznicę powstania Fundacji Przyjaciele Języka Migowego, a także nieco opóźniony Międzynarodowy Dzień Głuchych, który miał miejsce przed tygodniem, 23 września, a więc w ostatnią niedzielę września. W trakcie potrójnej imprezy nie zabrakło okolicznościowych tortów, życzeń, prezentów i podsumowań, a całość zakończył uroczysty bal.

Dzięki wypracowanej przez lata renomie imprezy, nad Trzesiecko przybyli wczoraj zawodnicy m.in. z Koszalina, Szczecina, Leszna, Poznania czy też Olsztyna. Goście musieli stawić czoła bardzo silnej reprezentacji znad Trzesiecka, skupionej wokół Fundacji Przyjaciele Języka Migowego. Organizację turnieju w tym roku finansowo wsparło Starostwo Powiatowe w Szczecinku.

Jak zdradziła w rozmowie z nami Ewa Tomczyk, prezes fundacji, wczorajsza potrójna impreza to tylko jedno z wydarzeń integrujących osoby niesłyszące w regionie. Oprócz cotygodniowych spotkań klubowych (siedziba klubu mieści się budynku Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Armii Krajowej), dla podopiecznych fundacji organizowane są też np. wycieczki. Z dotychczasową działalnością fundacji można się zresztą było zapoznać na łamach specjalnie przygotowanych na jubileusz zeszytach.