Strona główna Szczecinek Specjaliści rozmawiali z młodzieżą o emocjach

Specjaliści rozmawiali z młodzieżą o emocjach

Przedstawiciele Centrum Zdrowia Psychicznego w Szczecinku w kooperacji z Fundacją „Terapia to nie wstyd” zorganizowali w ramach kampanii społecznej „Emocje w Twoich rękach” spotkanie z uczniami I LO im. Ks. Elżbiety.

Spotkanie odbyło się w piątek, 9 grudnia. Wzięło w nim udział ponad 200 uczniów z klas trzecich i czwartych. W roli prelegentów wystąpili: dr Joanna Zborowska, psycholog Magdalena Balcerzak oraz terapeuta środowiskowy Piotr Rzewuski. W spotkaniu uczestniczyły także prezes szczecineckiego szpitala Aneta Bibik-Mularczyk oraz oddziałowa CZP Iwona Sakrajda. Wszystkich bardzo serdecznie przywitał dyrektor szkoły Arkadiusz Szczepaniak.

Dr Joanna Zborowska rozpoczęła spotkanie od postawienia pytania na które odpowiedź wcale nie była taka…oczywista: „Jak się czujesz?” Zazwyczaj każdy nas przy takiej okazji odpowiada: „dobrze”, „w porządku”, „nieźle”. Tymczasem okazuje się, że targają nami najróżniejsze emocje, które albo tłumimy w sobie, albo spychamy na drugi plan. Dr Zborowska porównała je do płynącej rzeki, która czasami jest spokojna, a czasami wzburzona do tego stopnia, że jej wody wylewają poza brzegi. Dlatego tak ważny jest dobry sternik, który skieruje łódź do bezpiecznego portu. Jeśli sami nie potrafimy poradzić sobie z emocjami, powinnyśmy skorzystać z pomocy specjalisty i co ważne, nie mieć oporów przy proszeniu o nią.

Celem spotkania była psychoedukacja dotyczącą wpływu emocji na zdrowie i bieżące funkcjonowanie młodego człowieka. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne, jak radzić sobie z własnymi emocjami i gdzie znaleźć pomoc psychologa, terapeuty czy psychiatry. Młodzi ludzie chętnie uczestniczyli w dyskusji i odpowiadali na pytania. Ci bardziej aktywni byli nawet nagradzani rękodziełami autorstwa pacjentów CZP.

Na koniec prezes Aneta Bibik-Mularczyk widząc jak dużym zainteresowaniem cieszy się spotkanie, obiecała, że niedługo odbędzie się następne. Tym razem poświęcone jednej z najważniejszych i najpiękniejszych emocji, czyli miłości.

Info: Piotr Rozmus