Strona główna Szczecinek Sto rezerwatów na stulecie

Sto rezerwatów na stulecie

Setną rocznicę powstania Lasy Państwowe postanowiły upamiętnić stworzeniem 100 nowych rezerwatów przyrodniczych, również w naszym regionie.

Do dziś z nadleśnictw spłynęło ponad 200 propozycji nowych rezerwatów. Każda z nich jest teraz analizowana, tak by wybrać najcenniejsze i najbardziej różnorodne obszary oraz takie, w przypadku których istnieją najbardziej kompletne dane przyrodnicze. Wszystko po to, aby zwiększyć szanse na szybkie utworzenie rezerwatów.

Wśród wspomnianych propozycji, 11 zaproponowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku. W ten sposób leśnicy realizują zapowiedziane na jubileusz działania, które są wyrazem troski o dziedzictwo przyrodnicze oraz przyczyniają się do ochrony klimatu i zachowania różnorodności biologicznej – informuje Marek Stasiuk, rzecznik RDLP w Szczecinku.

Jak podkreślono, leśnicy chcą działać transparentnie. Wybrane propozycje zostaną przedstawione rodakom w internecie, tak by każdy po zapoznaniu się z opisem, zdjęciami i mapą mógł przedstawić swoje uwagi. Chcemy by nasza propozycja 100 rezerwatów odzwierciedlała różnorodność i bogactwo przyrodnicze lasów – deklaruje Jerzy Fijas, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. zrównoważonej gospodarki leśnej, który jest koordynatorem przedsięwzięcia, jednocześnie dodając – W tych przypadkach, gdy zaistnieje kilka propozycji nazwy, chcemy dać szansę zagłosowania on-line na jedną z nich.

100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych to nie tylko jednorazowa akcja jubileuszowa. Leśnicy zgłaszają i będą zgłaszać kolejne rezerwaty. Już dzisiaj 86% z ponad 1500 polskich rezerwatów znajduje się na gruntach Lasów Państwowych. Zajmują powierzchnię równą kilku parkom narodowym.