Strona główna Szczecinek Szczecinek z kolejnym rekordem kraju

Szczecinek z kolejnym rekordem kraju

Szczecinek ustanowił dziś kolejny rekord. Ponad 1,5 tys. mieszkańców w jednym miejscu komunikowało się za pomocą makatonu – języku gestów i symboli, opracowanego z myślą o osobach ze specyficznymi zaburzeniami rozwoju mowy.

Organizatorem wydarzenia był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Brzechwy, który do udziały w próbie zaprosił przedszkola i szkoły ze Szczecinka. Punktualnie o godz. 9:00 bramki na stadionie Lechii zostały otwarte dla uczestników przedsięwzięcia, a do pobicia był rekord z Siedlec, który wynosił 892 korzystających z makatonu jednocześnie. Rezultat został poprawiony ze sporą nawiązką – z nieoficjalnych wyliczeń wynika, że na płycie boiska ostatecznie zameldowało się aż 1540 osób. Oficjalne zatwierdzenie wyniku musi jeszcze zostać dokonane przez poznańskie Biuro Rekordów, co wedle organizatorów powinno nastąpić w ciągu kilku najbliższych dni.

Makaton to program językowy sporządzony do kontaktów z osobami mającymi problemy z artykulacją, a dodatkowo ich mowa jest trudna do zrozumienia. Jest formą komunikacji totalnej, a więc wykorzystującą jednocześnie mowę, gesty i symbole graficzne. Twórcą polskiej wersji makatonu jest dr Bogusława B. Kaczmarek.