Strona główna Szczecinek Szczecinek znów zaprotestuje przeciwko przemocy

Szczecinek znów zaprotestuje przeciwko przemocy

Organizatorzy One Billion Rising / Nazywam się miliard zapraszają do udziału w szóstej nad Trzesieckiem już edycji wydarzenia, którego głównym celem jest masowe wyrażenie sprzeciwu sprzeciwu wobec przemocy doznawanej przez kobiety. Za nami treningi tańca, zaś sam finał akcji już jutro, a więc 15 lutego.

Trudno jest rozmawiać o przemocy, więc my o niej tańczymy! Uśmiechamy się, śmiejemy, uczymy się od siebie nawzajem stawiania kroków. Dla jednych to radosna zumba, wyskakiwanie stresu i relaks, a dla innych okazja do poznania osób, które pomogą im postawić pierwsze kroki do życia wolnego od przemocy – informują organizatorzy, jednocześnie dodając – Bo taniec to wolność i moc, a taniec w grupie daje poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty.

Już jutro, a więc 15 lutego o godz. 17:30 wspólnie zostanie zatańczony na placu Wolności Taniec Przeciw Przemocy. Czy pląsać mogą osoby na bakier z tańcem? Oczywiście! To nic, że może wyglądać to niezdarnie. To nie jest w ogóle ważne, grunt, że będziemy razem! Miliard dla jednej. Dla tej, która nie będzie mieć tego dnia siły tańczyć z nami… – namawiają i dodają odwagi Monika Firaza, Małgorzata Kisiel oraz Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz, czyli panie od lat nad Trzesieckiem organizujące akcję. Jak uzupełniają, w trakcie wydarzenia można też podejść do osoby w koszulce akcji One Billion Rising i porozmawiać o:

  • przeMOCY
  • ścieżce poMOCY (lokalnej, ogólnokrajowej, rządowej, samorządowej czy też pozarządowej, a więc społecznej)
  • MOCY siostrzeństwa

Dla osób pragnących przygotować się do wydarzenia w domowym zaciszu opracowano lekcję online (od 15. minuty): link

Hasło akcji brzmi: Tylko TAK oznacza zgodę. Seks bez zgody to gwałt.

Od 6 lat nagłaśniamy potrzebę zmiany definicji gwałtu w prawie polskim i będziemy to robić do skutku. Ustawa o zmianie definicji gwałtu w kodeksie karnym od niemal 3 lat leży w zamrażarce sejmowej. Koordynatorką akcji w Polsce jest Fundacja Feminoteka, zaś koordynatorami akcji w Szczecinku jest grupa nieformalna Nazywam się Miliard / One Billion Rising Szczecinek, którą tworzą pracownice socjalne, pedagożki, terapeutki i antyprzemocowe aktywistki – kończą organizatorzy szczecineckiego wydania ogólnoświatowej akcji, zachęcając też do zapoznania się poniższymi informacjami i materiałami.

Doznajesz Przemocy? Jesteś jej świadkiem? Zadzwoń! Czasem jeden telefon ratuje życie

  • 94 37 280 11 Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
  • 94 37 440 28 Punkt Konsultacyjny ds. Przemocy Domowej
  • 94 71 37 111 Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
  • 112 Telefon Alarmowy

Zgoda – proste jak herbata – film, który w przystępny sposób tłumaczy kwestię zgody na seks: link

A jak było w roku 2022 i 2023 możecie zobaczyć w poniższych materiałach video.