Strona główna Szczecinek „TAK dla In Vitro!” również w Szczecinku

„TAK dla In Vitro!” również w Szczecinku

Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska wraz z przedstawicielami lokalnej Platformy Obywatelskiej omówili dziś założenia obywatelskiego projektu ustawy TAK dla In vitro! In vitro to Ludzie! mającej zagwarantować refundację dodatkowych metod leczenia niepłodności.

Niepłodność to postępująca choroba cywilizacyjna – przekonywał miejski radny i jednocześnie ginekolog Marek Ogrodziński, jeden z uczestników dzisiejszego spotkania z mediami, dodając, że metoda zapłodnienia pozaustrojowego, jest najskuteczniejszą formą leczenia choroby dotykającej całe rodziny. Szacuje się, że problem ten dotyka aż 3 mln Polaków. Zabiegi in vitro finansowane były z budżetu państwa od 1 lipca 2013 do końca roku 2016. W grudniu 2015 roku, po dojściu Prawa i Sprawiedliwości do władzy, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zdecydował o zakończeniu rządowego programu in vitro.

Jak podkreślił dzisiejszy gość z Urzędu Marszałkowskiego, po tym okresie ciężar dofinansowania procedur zapłodnienia pozaustrojowego wzięła na siebie część samorządów, choć nie jest to ich ustawowym zadaniem. Jednym z pięciu podmiotów w województwie zachodniopomorskim refundujących zabiegi in vitro było Miasto Szczecinek. Z programu skorzystało 8 par a efektem jego działania były narodzin 3 dzieci – poinformowała wiceburmistrz Dorota Rusin-Hardenbicker. Niestety, w przyszłorocznym projekcie budżetu (podobnie zresztą jak po 2019) zabrakło środków na kontynuowanie programu dlatego tak ważne jest zaangażowanie mieszkańców w składanie podpisów – dodała zastępczyni Daniela Raka.

Swój głos poparcia złożyć będzie można m.in. w biurze poselskim Jerzego Hardie-Douglasa, w ciągu najbliższych dni będzie można tego dokonać spacerując po mieście – uzupełniła radna powiatowa Katarzyna Balon. Pomysłodawcy inicjatywy czas na zebranie min. 100 tys. podpisów do końca stycznia.

Więcej szczegółów na ten temat w naszej rozmowie ze szczecineckim parlamentarzystą oraz w naszej relacji z dzisiejszej konferencji prasowej.