Powiat Szczecinecki przedstawiło kolejną propozycją aktywności fizycznej dla młodzieży. Tym razem są to zajęcia taneczne, a pomysł podczas dzisiejszego spotkania przedstawił dyrektorom szkół starosta Krzysztof Lis.
Zdolności ruchowe uczniów są dużo gorsze niż jeszcze 15 czy 20 lat temu. Wskazują na to chociażby wyniki badań, które ostatnio podczas wspólnej konferencji prasowej przedstawili ministrowie Barbara Nowacka i Sławomir Nitras. Te zostały przeprowadzone wiosną 2024 r. w klasach IV-VIII w podstawówkach oraz w szkołach ponadpodstawowych. To wyjątkowo smutny wniosek, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę jak wiele trudu i środków Powiat Szczecinecki od lat wkłada w rozwój sportowej infrastruktury podległych mu szkołach. Każda z nich dysponuje nowoczesną halą widowiskowo-sportową lub salą gimnastyczną. Uczniowie mają do swojej dyspozycji stadion lekkoatletyczny, boiska wielofunkcyjne, siłownie zewnętrzne i tradycyjne, orliki, a od niedawna również oświetlane boisko ze sztuczną nawierzchnią.
Aktualnie trwa budowa hali przy SOSW w Szczecinku, a przed kilkoma dniami zakończyła się inwestycja polegająca na zadaszeniu boiska w ZS nr 1 im. KEN, które w sezonie zimowym zamienia się w lodowisko. Wszystko po to, aby skierować do uczniów kolejną ciekawą ofertę dotyczącą fizycznej aktywności. Ale na tym nie koniec, bowiem już niedługo za sprawą dwóch obywatelek Ukrainy, które zaraz po ataku Rosji na ich kraj przyjechały do Szczecinka, uczniowie będą mogli również pobierać lekcje tańca.
Halina Drozdovska i Margarita Bagirova, to dyplomowane trenerki i instruktorki tańca z ponad 30-letnim doświadczaniem. Panie od samego początku mogły liczyć na wsparcie starosty Krzysztofa Lisa. To właśnie na terenie powiatu szczecineckiego znalazły schronienie i zyskały możliwość rozwijania działalności związanej z ich największą pasją, czyli tańcem. Samorząd udostępnił i wyremontował jedno z pomieszczeń Zakładu Obsługi Nieruchomości, w którym prowadziły swoje zajęcia.
Stąd też zrodził się pomysł, żeby nauką tańca zainteresować uczniów szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Szczecinecki. Ufam, że naszych uczniów interesuje nie tylko taniec typu breakdance, czy inny mu podobny, ale również tańce towarzyskie. To przecież doskonała okazja do tego, żeby mogli podszkolić swoje umiejętności chociażby w kontekście czekających ich studniówek – powiedział starosta.
Pomysł bardzo spodobał się dyrektorom. Mają oni teraz sprawdzić jakie zainteresowanie ta koncepcja wzbudzi wśród uczniów, a na bazie informacji zwrotnej zostanie określony zakres zajęć i odpowiedni harmonogram. Te mogłyby się odbywać w ramach jednej godziny WF w tygodniu i oprócz tegorocznych maturzystów, byłyby dedykowane do wszystkich uczniów.
Podczas spotkania trenerki zapowiedziały, że są oczywiście otwarte na potrzeby i możliwości uczniów i są gotowe uczyć ich nie tylko popularnego poloneza, ale chociażby takich odmian tańca jak salsa czy bachata.