Strona główna Szczecinek W sercu Afryki – kultura Dogonów i nie tylko

W sercu Afryki – kultura Dogonów i nie tylko

Od wczoraj w Muzeum Regionalnym w Szczecinku podziwiać można najnowszą wystawę czasową „W sercu Afryki”. W gmachu przy ul. Szkolnej zobaczymy zarówno zbiory własne placówki (uzyskane w trakcie współpracy szczecineckiego Zespołu Szkół nr 6 z Malijczykami), jak też ułamek przeogromnych zasobów afrykańskich Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Wystawa W sercu Afryki jest skupiona na jednym plemieniu, ale jakże ciekawym. Dogonowie to niespełna półmilionowy lud zamieszkujący południowo-centralne Mali – konkretnie okolice uskoku Bandiagara, czyli tzw. Kraj Dogonów. To co jednak najbardziej interesujące to ich odrębna kultura, a zwłaszcza mitologia, która od dawna budzi zainteresowanie naukowców, także polskich. Wyjątkowość malijskiej społeczności podkreślał bardzo mocno Irek Markanicz, dyrektor szczecineckiego muzeum, w trakcie czwartkowego wernisażu.

Co ciekawe, bliskie kontakty z Malijczykami przez pewien czas utrzymywali również mieszkańcy Szczecinka. Mowa oczywiście o afrykańskich uczniach, którzy nad Trzesieckiem zapoznawali się ze specyfiką europejskiego rolnictwa. Do miejscowego Zespołu Szkół nr 6 przybywali wraz ze swym opiekunem Diopem Modibo, prywatnie mężem kobiety pochodzenia dogońskiego. Więcej m.in. na ten temat w naszym materiale video.