Strona główna Szczecinek Wieloryb, czyli niesztampowe amerykańskie kino

Wieloryb, czyli niesztampowe amerykańskie kino

Najbliższy seans DKF-u poświęcony będzie nietypowej propozycji amerykańskiej kinematografii, której twórcy mogą pochwalić się za jej wyprodukowanie aż dwoma statuetkami Oscara. Amatorzy twórczości Darrona Aronofsky’ego zaskoczeni raczej nie będą, ale zachwyceni na pewno.

Wbrew tytułowi, Wieloryb nie ma nic wspólnego z produkcją przyrodniczą. To opowieść o losach Charliego, który od lat żyje na marginesie świata, uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Nie bez powodu odrzucony przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, aby zapalił się w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Główny bohater podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką, choć wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia, ale gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie.

Więcej o filmie z fantastycznie ucharakteryzowanym Brendanem Fraserem tradycyjnie opowie Tomasz Czuk, opiekun szczecineckiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego.