Strona główna Szczecinek Zorza polarna nad Szczecinkiem

Zorza polarna nad Szczecinkiem

Niesamowite efekty mogliśmy podziwiać przez ostatnie dwie nocy na niebie nad Polską, w tym również w naszym regionie. Jeśli ktoś nie dostrzegł zorzy polarnej z przełomu niedzieli i poniedziałku, mógł nadrobić zaległości ubiegłej nocy.

Zorza polarna to zjawisko świetlne powstające wskutek zderzenia naenergetyzowanych cząstek gazu ze Słońca z polem magnetycznym Ziemi. To właśnie ich eksplozje spowodowane kontaktem z naszą planetą tworzą kolorowe widowisko, które w sprzyjających warunkach możemy co jakiś czas podziwiać. I choć zjawisko to trwa przez cały rok, efektowne i kolorowe rozbłyski możemy dostrzec np. tylko w przypadku całkowicie bezchmurnego nieba, a takie mieliśmy w ostatnich nocach.

Na naszej planecie zorze występują na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, chociaż w sprzyjających warunkach bywają widoczne nawet w okolicach 50. równoleżnika. Zdarza się nawet, że zorze polarne obserwowane są w krajach śródziemnomorskich.

Serdecznie dziękujemy Tomaszowi Jaworskiemu za podzielenie się z nami zdjęciami, które wykonał w północnych rejonach Szczecinka.