Strona główna Szczecinek ZST ponownie na podium Złotej Kielni!

ZST ponownie na podium Złotej Kielni!

Oskar Jakubski, na co dzień uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku, zajął doskonałe II miejsce w Finale Centralnym Turnieju Budowlanego Złota Kielnia, ustępując zwycięzcy jedynie o minimalną wartość 0,5 pkt.

Oskar startował w kategorii wykonywanie robót posadzkarsko-okładzinowych. Wykazał się dużą wiedzą teoretyczną, znacznie wykraczająca poza program nauczania oraz dużymi umiejętnościami praktycznymi, układając i fugując płytki klinkierowe na makiecie kominka. Już sam występ w finale jest olbrzymim osiągnięciem, do finału bowiem kwalifikuje się zaledwie sześciu uczestników z całej Polski.

Przypomnijmy, że dokładnie przed rokiem Bartosz Filbrant z Zespołu Szkół Technicznych zajął I miejsce w tym samym turnieju w kategorii montaż systemów suchej zabudowy. Jest to więc nie tylko kolejny sukces uczniów ZST, ale też dowód wysokiego poziomu kształcenia.

Turniej Budowlany Złota Kielnia ma bardzo długą tradycję i jest organizowany od roku szkolnego 1971/1972. Pierwsza edycja przeznaczona dla uczniów zasadniczych szkół zawodowych została rozegrana w trzech etapach: szkolnym, wojewódzkim i centralnym. Na etapie szkolnym w konkursie wzięło udział ok. 18 000 uczniów z 184 szkół w zawodach: betoniarz prefabrykacji elementów budowlanych, betoniarz-zbrojarz, dekarz-blacharz, malarz budowlany, monter konstrukcji żelbetowych, monter zewnętrznych sieci komunalnych, murarz, posadzkarz i sztukator. Uczestnicy startowali indywidualnie, a finał ustny odbył się w studiu TVP w Warszawie 6 maja 1972 r. 

Po wielu zawirowaniach od 2006 roku Turniej Budowlany jest organizowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Edukacji Budowlanej i Kultury Fizycznej z siedzibą w Grudziądzu, które powstało specjalnie w celu kontynuacji tegoż przedsięwzięcia. Po dostosowaniu regulaminu do aktualnych standardów egzaminacyjnych oraz powołaniu nowych okręgów i nowego Komitetu Głównego, konkurs przyjął nazwę Turniej Budowlany „Złota Kielnia”. Wpis wydarzenia na ministerialną listę turniejów i olimpiad umożliwił zwycięzcom uzyskanie zwolnienia z pisemnej części egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

W finale centralnym uczestniczy sześciu najlepszych uczestników z eliminacji okręgowych. Jest on przeprowadzony na zasadach obowiązujących podczas egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Część pisemna trwa 60 minut i składa się z 40 pytań zamkniętych testowych z jedną poprawną odpowiedzią. Część praktyczna trwa 240 minut i polega na wykonaniu zadania praktycznego, którego ocenie podlegają jego pośrednie i końcowe etapy.

Finał konkursu trwa cztery dni i rozgrywany jest w sześciu kategoriach.

Gorąco gratulujemy zarówno uczniowi jak i kadrze oraz dyrekcji Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku!