Strona główna Aktualności Zabytki z regionu będą odrestaurowane

Zabytki z regionu będą odrestaurowane

Ratowanie zabytków czy przygotowanie dokumentacji projektowych na ich modernizacje – takie działania będą mogły podjąć samorządy dzięki uzyskanemu wsparciu od rządu w ramach nowego, Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dziś lokalna posłanka, Minister Małgorzata Golińska przed budynkiem szczecineckiej, Państwowej Szkoły Muzycznej poinformowała o środkach, które spłyną do naszego regionu.

Największe wsparcie otrzymało Miasto Szczecinek, bowiem na wymianę okien, drzwi wejściowych i modernizację elewacji Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Oskara Kolberga zostanie przeznaczonych z tego programu niemal 3,5 miliona złotych. Gmina Barwice wyremontuje kościoły w Barwicach i Polnem (po 500 tys. zł) oraz Starym Chwalimiu (150 tys. zł). Biały Bór otrzymał dofinansowanie na dwa zadania. To renowacja kościoła w Sępolnie Wielkim (488 tys. zł), a także Stepieniu (343 tys. zł). Oprócz tego Gmina Szczecinek wyremontuje świątynię w Dalęcinie (666 tys. zł) jak również dzięki wsparciu wykona trzeci etap remontu kościoła w Drawieniu (510 tys. zł). Samorząd z Grzmiącej by móc w przyszłości ubiegać się o środki na remont miejscowej świątyni najpierw pozyskała środki w celu wykonania odpowiednich badań, a następnie odpowiedniej dokumentacji (145 tys. zł). Dodatkowo w Nosibądach remont przejdzie dach kościoła (539 tys. zł).

Łącznie w powiecie szczecineckim odrestaurowanych lub też przygotowanych do modernizacji zostanie 10 zabytkowych obiektów. Przeznaczonych na to zostanie ponad 7 milionów złotych.

Jak podkreśliła Minister Małgorzata Golińska, to rekordowe wsparcie w tym zakresie dla naszego regionu. Rząd zapowiada kolejne edycje programu, co sprawi, że kolejne samorządy oraz kolejne zabytki będą mogły liczyć na wsparcie.

REKLAMA