Strona główna Borne Sulinowo Łubowo witało lato z historią w tle

Łubowo witało lato z historią w tle

Koło Gospodyń Wiejskich w Łubowie w podsumowało w ubiegłą niedzielę projekt Ocaleni od zapomnienia – o historii społeczności Łubowa, który realizowany był na przełomie 2021 i 2022 roku.

Inicjatywa zrealizowana była w ramach orlenowskiego konkursu Moje miejsce na Ziemi, a konkretnie czwartej jego edycji. Projekt pań z Łubowa zakładał udokumentowanie historii mieszkańców, którzy ją zasiedlili po 1945 roku. Wśród zgromadzonych materiałów i wspomnień udało się wyodrębnić informacje na temat Ochotniczej Straży Pożarnej w Łubowie, Ludowego Klubu Sportowego Orzeł, zespołu Łubowianki, miejscowej biblioteki, kina objazdowego, prac w gospodarstwach rolnych czy też wielu aspektów codziennego życia mieszkańców.

Całość została zaprezentowana na dwóch tablicach informacyjnych, ustawionych obok placu zabaw i historycznych informatorów powstałych w ramach wcześniejszych projektów.

Jak przystało na uroczysty finał prac, na placu przy Kościele pw. Wniebowzięcia NMP na mieszkańców czekało mnóstwo atrakcji. Zadbano o coś zarówno dla ciała jak i ducha – przepyszne dania i napoje serwowały gospodynie imprezy, a porcję dobrej muzyki zapewnili zespół La Bazuna oraz Dominika Płaszczyńska.

Dla najmłodszych w ramach zadania sfinansowano animacje oraz dmuchany zamek. Dzieci i młodzież wzięły również udział w warsztatach wikliniarskich pod okiem prawdziwego mistrza – Andrzeja Dąbrowskiego. Ciekawą atrakcją, zarówno dla małych jak i dużych, było spotkanie z alpakami. Zwierzaki przywędrowały aż z Chłopowa, gdzie na co dzień zamieszkują w Agroturystyce na krańcu świata. Kopytni goście odwzajemniali liczne czułości, chętnie korzystali też z poczęstunku marchewką i cierpliwie pozowali do wielu pamiątkowych fotografii.