Strona główna Borne Sulinowo W Radaczu pamiętają o swojej historii

W Radaczu pamiętają o swojej historii

Bardzo radosne i gwarne było sobotnie popołudnie w Radaczu. W miejscowości odbyło się podsumowanie i uroczyste zakończenie projektu Wypisz wymaluj z historią w tle. W jego ramach z Fundacji Orlen lokalna społeczność otrzymała 20 000 zł.

Celem projektu było zagospodarowanie dawnego kortu tenisowego znajdującego się przy ruinach zabytkowego pałacu von Kleistów i przywrócenie życia w lokalnym parku, którego początki sięgają jeszcze XIX wieku. Aktualnie teren ten należy do Fundacji im. St. Karłowskiego w Juchowie, z którym inicjatorzy projektu – Stowarzyszenie Miłośników Radacz – współpracuje od lat. Całość prac od początku do końca koordynowała Agnieszka Lewicka.

W ramach przedsięwzięcia, na płycie przy pałacu wykonano ścieżkę edukacyjno-rekreacyjną oraz szlak z elementami historii Radacza, a na murku znajdującym się przy korcie powstał mural przedstawiający dwa najbardziej charakterystyczne we wsi obiekty (Kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz ww. pałac) z jednej strony oraz herb rodziny von Kleistów z drugiej. Dzięki współpracy z Muzeum Regionalnym w Szczecinku powstała również tablica historyczna pod nazwą Dzieje wsi.

Wydarzeniu towarzyszyły m.in. animacje dla najmłodszych, warsztaty graffiti, prelekcja historyczna Mateusza Zacharewicza z Muzeum Regionalnego w Szczecinku oraz edukacja zdrowotna prowadzona przez Izabelę Jadwiżyc z PSSE w Szczecinku. Na zakończenie wydarzenia można było wysłuchać występów lokalnych muzyków pod kierownictwem Wojciecha Więckowskiego. Zaśpiewały i zagrały Stokrotki z Juchowa, Borneńskie Wrzosy i Orkiestra 50+, a za mikrofon chwycił także duet Katarzyna Więckowska i Edyta Mech.

Nie zapomniano również o czymś dla ciała – na wszystkich czekał bezpłatny słodki poczęstunek, kawa, herbata, lemoniada, owoce, kiełbaski z grilla oraz przepyszna grochówka przygotowana przez OSP Łubowo.