Strona główna Szczecinek Szczecinek dominuje w Turnieju Maszyn Wodnych!

Szczecinek dominuje w Turnieju Maszyn Wodnych!

Doskonałe wieści napłynęły ze Szczecina, gdzie dziś odbył się zdominowany przez naszych reprezentantów PGE Turniej Maszyn Wodnych. Uczęszczający na zajęcia sekcji Młodego Technika podopieczni CEEiRJ zdobyli aż trzy pierwsze miejsca w kategorii szkół podstawowych!

PGE Turnieje Maszyn Wodnych kierowane są do uczniów szkół podstawowych oraz średnich. Zadaniem uczestników jest zbudowanie turbiny przetwarzającej energię wody na energię mechaniczną zgodnie z wytycznymi podanymi w regulaminie. Testy zbudowanych maszyn odbywają się przy użyciu unikatowych stanowisk pomiarowych, zapewniających wysoką dokładność pomiaru parametrów turbin. Do tej pory w rywalizacji wzięło udział (łącznie z odbywającymi się równolegle PGE Turniejami Maszyn Wiatrowych) łącznie ponad 8000 uczniów i nauczycieli z całej Polski, którzy zbudowali ponad 3000 turbin wodnych i wiatrowych.

Maszyny wykonane przez zawodników konkurują w dwóch niezależnych kategoriach: Moc i Wydajność. W obydwu kategoriach zadaniem maszyny jest podniesienie ciężarka o masie 5 kg na wysokość 2 m. W kategorii Moc liczy się czas w jakim maszyna wykona to zadanie, a w kategorii Wydajność liczy się ilość zużytej wody.

Stanowisko pomiarowe mierzy czas wykonania zadania z dokładnością do 1 milisekundy, a ilość zużytej wody z dokładnością do 10 mililitrów.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w kategorii Moc bezkonkurencyjni okazali się zawodnicy znad Trzesiecka:

  1. EKO Drużyna Szczecinek (Ignacy Czajkowski i Tomasz Grabowski) – z czasem 9,57 s.
  2. Turbinowcy Szczecinek (Oliwier Pieńkowski) – 9,75 s.
  3. Wodniacy Szczecinek (Adam Karkoszka i Krzysztof Jurczyński) – 10,45 s.

Zgodnie z regulaminem konkursu, najlepsze zespoły wyłonione w eliminacjach regionalnych wezmę udział w finale rozgrywanym w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie.