Strona główna Grzmiąca Grzmiąca również wyłączy oświetlenie

Grzmiąca również wyłączy oświetlenie

Jak już informowaliśmy, z początkiem grudnia wyłączona zostanie część ulicznych latarni w Białym Borze. O krok dalej musi iść Gmina Grzmiąca, która oświetlenie zacznie wygaszać już od jutra. Tutaj jednym z powodów takiego działania jest prawna konieczność redukcji zużycia energii, ale drugim są oszczędności budżetowe.

Świeżo procedowana sejmowa ustawa nakazuje ograniczyć samorządom zużycie energii o 10% w najbliższym okresie. W związku z tym, że oszczędności będą liczone w skali roku, wszyscy pod rygorem kary administracyjnej w wysokości 20 tys. zł muszą jeszcze do końca grudnia 2022 wykazać ustawową redukcję.

Od 7 listopada w godz. od 23:00 do 5:00 rano będziemy wyłączali oświetlenie uliczne. Energa Oświetlenie nie jest w stanie od tego dnia zastosować zmian na terenie całej gminy, wiec wyłączenia będą wprowadzane sukcesywnie – wyjaśnia wójt Patryk Makowski, jednocześnie dodając – Powody są dwa. Pierwszym jest obowiązek zaoszczędzenia zużycia prądu o co najmniej 10% nałożony z góry przepisami i związane z tym kary. Drugi jest bardziej przyziemny i egzystencjalny, a są nimi oszczędności finansowe. Niestety, nawet przy ustalonej preferencyjnej stawce na zakup energii elektrycznej dla samorządów te koszty i tak w przypadku naszej gminy znacznie rosną.

Jak zapewnia włodarz gminy, samorząd będzie dążyć jednocześnie do wymiany opraw oświetleniowych na LED-owe, charakteryzujące się znacznie mniejszym zapotrzebowanie na energię. Wówczas oświetlenie będzie generować mniejsze koszty co pozwoli powrócić do jakiejś normalności – kończy Wójt Gminy Grzmiąca.