Strona główna Borne Sulinowo Fotografia w oczach dzieci

Fotografia w oczach dzieci

Mający miejsce w Łubowie uroczysty wernisaż prac fotograficznych był wczoraj finałowym akcentem projektu Fotografia w oczach dzieci. Młodzi uczestnicy przedsięwzięcia w czasie jego trwania nie tylko wzięli udział w profesjonalnej sesji, ale też kompleksowo zgłębiali tajniki robienia dobrych zdjęć oraz pracy w środkach masowego przekazu.

Dofinansowany przez Fundację BGK w programie Dzieci Kapitana Nemo – Edycja III projekt ma za zadanie przybliżyć dzieciom i młodzieży historie wybitnych i nie tak powszechnie znanych Polaków, którzy osiągnęli sukces naukowy, artystyczny czy też biznesowy w XIX lub XX wieku. Będąca organizatorem lokalnej edycji wydarzenia Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie (która przeprowadziła je w swojej filii w Łubowie) wybrała Konrada Brandela, wybitnego fotografa i konstruktora, twórcę pierwszego na świecie w pełni przenośnego aparatu fotograficznego. I to właśnie od poznania losów wynalazcy praprzodka współczesnych urządzeń fotograficznych, projekt rozpoczęło trzynaścioro uczestników będących w wieku 10-12 lat.

Kolejne spotkania to warsztaty z fotografii portretowej i prasowej, które poprowadził Damian Kozieł. Poza informacjami na temat budowy i rodzajów aparatów fotograficznych, wyłożył on najmłodszym podstawy fotografii portretowej i prasowej. Dzieci poznały też m.in. pojęcia perspektywy, kompozycji oraz ekspozycji.

Po dawce wiedzy teoretycznej, przyszła pora na praktykę. Pod okiem instruktorki Magdaleny Haas odbywały się warsztaty fotograficzne, które przyswojoną teorię wprowadzały w praktykę. W pierwszym etapie przedsięwzięcia jego uczestnicy próbowali swoich sił w plenerze, a następnie w mini studio stworzonym specjalnie na potrzeby projektu w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łubowie.

Warsztaty z redagowania tekstu przeprowadziła Luiza Kostrubiec (na co dzień Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Pierwszych Osadników w Łubowie i jednocześnie nauczyciel języka polskiego), a o tym, jak wygląda praca dziennikarza dzieci miały okazję przekonać się bezpośrednio u źródła – w szczecineckim biurze gazety Głos Koszaliński oraz w studiu Telewizji Zachód.

Zanim jednak gotowe zdjęcia mogły ujrzeć światło dzienne, najmłodsi z zapałem pracowali nad ich obróbką, w czym pomogło odbywające się w ramach projektu szkolenie z obsługi oprogramowania Adobe Photoshop Lightroom. Zajęcia przeprowadził Daniel Graszka, informatyk MBP Borne Sulinowo oraz przede wszystkim wieloletni fotografik. Jego zdobywana latami wiedza i doświadczenie pozwoliły nie tylko w zrozumiały i kreatywny sposób nauczyć dzieci podstaw cyfrowego przetwarzania zdjęć, ale też podzielić się kilkoma podstawowymi trikami i technikami obróbki. A na końcowych spotkaniach, już pod czujnym okiem Magdaleny Haas, dzieci samodzielnie wykonały retusz i wspólnie przygotowały zdjęcia oraz materiały, w tym plakaty i zaproszenia na finałową wystawę. Na koniec projektu odbył się także konkurs na temat zdobytej wiedzy o fotografii oraz o Konradzie Brandelu. Wśród uczestników wyłoniono aż piątkę laureatów, a nagrody i upominki otrzymały wszystkie dzieci biorące udział w projekcie.

Ponadto mali amatorzy zdjęć zgłębiali wiedzę w Muzeum Fotografii w Bydgoszczy oraz bonusowo zwiedzili… Muzeum Mydła i Historii Brudu.