Strona główna Barwice Nowoczesne mieszkania SIM w Barwicach coraz bliżej mieszkańców

Nowoczesne mieszkania SIM w Barwicach coraz bliżej mieszkańców

W Barwicach kończy się realizacja jednej z najbardziej wyczekiwanych inwestycji ostatnich lat. Jak już informowaliśmy, przy ulicy Zielonej powstaje nowoczesny budynek mieszkalny realizowany przez SIM KZN Zachodniopomorskie, który zainteresowane osoby mogły – dosłownie i w przenośni – obejrzeć od kuchni w ramach dnia otwartego.

Przypomnijmy, barwicki SIM to druga tego typu (po białoborskiej) inwestycja w powiecie szczecineckim. Z uwagi na wykorzystanie nowoczesnej technologii modułowej, Gmina Barwice dzierży jednak lokalną palmę pierwszeństwa w kwestii wykorzystanych do budowy materiałów. Podczas wczorajszych dni otwartych ewentualni najemcy mogli zobaczyć niemal gotowy obiekt i przekonać się, jak dokładnie będą wyglądały mieszkania.

Inwestycja, na którą mieszkańcy czekali od lat

Budynek powstający w Barwicach obejmuje 10 lokali mieszkalnych. To część szerszego programu realizowanego przez Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową KZN Zachodniopomorskie, którego celem jest budowa lokali na wynajem o umiarkowanym czynszu dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, ale są w stanie regularnie opłacać czynsz.

Jak podkreślano podczas wtorkowego spotkania, dla wielu rodzin jest to długo oczekiwana szansa na własne miejsce do życia. – Czekaliśmy na te mieszkania kilkadziesiąt lat. To pierwszy budynek wielorodzinny powstały w Barwicach po zmianie systemu, opracowany i wykonany w bardzo nowoczesnej technologii – mówił Robert Zborowski, Burmistrz Barwic.

Inwestycja wpisuje się w rozwój budownictwa społecznego w województwie zachodniopomorskim, gdzie w ramach programu SIM ma powstać ponad 1250 mieszkań.

Technologia modułowa skraca czas budowy

Barwicki budynek realizowany jest w technologii modułowej, która pozwala znacząco przyspieszyć proces budowy. Prefabrykowane elementy zostały przygotowane wcześniej, a następnie zmontowane na miejscu. Efekty widać gołym okiem. Jak podkreślano podczas dni otwartych, ledwie cztery miesiące wcześniej na plac budowy dostarczano wspomniane moduły, a dziś obiekt jest już praktycznie gotowy do odbiorów technicznych.

– Raptem cztery miesiące temu przyjechały do nas moduły. Dziś budynek już jest praktycznie w bryle ukończony. Prace związane z elewacją są również zakończone – informowano podczas prezentacji inwestycji. Technologia modułowa została wybrana nie tylko ze względu na szybkość realizacji, ale także energooszczędność. Całość wykonano w technologii drewnianej konstrukcji szkieletowej, spełniającej nowoczesne standardy budownictwa zrównoważonego.

Komfort i oszczędność

Nowe mieszkania wyposażono w rozwiązania, które mają ograniczać koszty eksploatacji i poprawiać komfort codziennego życia mieszkańców. – To bardzo nowoczesna technologia, m.in. dająca możliwość rekuperacji. Mieszkanie jest pasywne, bardzo kompaktowe i myślę, że każdemu najemcy będzie się tutaj dobrze mieszkało – usłyszeliśmy podczas wczorajszej prezentacji.

Goście dnia otwartego mogli obejrzeć wykończone już wnętrza. W lokalach wykonano pełny biały montaż, dzięki czemu po odbiorze mieszkań wystarczy jedynie je umeblować. – Wszystko jest świeże, nowoczesne, więc tylko stawiać meble, postawić kwiaty na parapet i cieszyć się z tego miejsca – mówił z dumą włodarz Barwic.

Pierwsi najemcy już wkrótce

Zainteresowanie mieszkaniami jest duże. Aktualnie trwa nabór uzupełniający, a uczestnicy dni otwartych nie kryli pozytywnych opinii po obejrzeniu gotowych lokali. – Osoby, które się zdecydowały na najem są pod dużym wrażeniem, ponieważ inaczej to wyglądało na etapie montażu samych modułów, a inaczej, gdy jest już skończone – uzupełnia Robert Zborowski, jednocześnie dodając – W pełni bezpieczny obiekt z pozwoleniem na użytkowanie będzie gotowy już na początku sierpnia i w pierwszej dekadzie tego samego miesiąca będą przekazane klucze dla najemców.

Więcej na ten temat w naszym materiale video.