Strona główna Barwice Wielkie otwarcie Muzeum Historii i Absurdu – zaproszenie

Wielkie otwarcie Muzeum Historii i Absurdu – zaproszenie

Prawie 4 lata starań wreszcie znajdą swój finał. Już jutro w miejscowości Uradz (gminie Barwice) oficjalnie zostanie otwarte Muzeum Humoru i Absurdu. Najciekawszym elementem ekspozycji będą prawdopodobnie liczne rekwizyty z planów filmowych kultowych polskich, które Marek Łukowski regularnie pozyskiwał.

Oczywistym jest, że 1 maja w historii PRL-u zawsze był dniem szczególnym. Trudno wyobrazić lepszy moment na otwarcie placówki dokumentującej tę część historii naszego kraju. Muzeum pokazującego, że Polacy, zawsze potrafili zachować pogodę ducha – nawet gdy otaczająca nas rzeczywistość była mniej niż nieprzyjazna. A satyra i rozrywka były skutecznym antidotum na bolączki dnia codziennego – informuje Marek Łukowski, pomysłodawca i właściciel obiektu.

Muzeum Humoru i Absurdu w Uradzu mieścić się będzie w dwóch halach o powierzchni ponad 900 m². Wśród wspomnianych już eksponatów zobaczymy m.in. ponad 7-metrowego misia z komedii Stanisława Barei o tym samym tytule oraz Szuflandię i ogromną słuchawkę telefoniczną z Kingsajzu Juliusza Machulskiego. Gratką dla miłośników polskiej kinematografii będą też z pewnością oryginalne scenopisy filmowe, opatrzone wieloma autografami twórców i aktorów.

Będzie też okazja samemu poczuć się jak filmie! Wszystko za sprawą szafy łubu dubu z Misia, do której każdy będzie mógł nagrać własne życzenia dla prezesa Klubu Sportowego Tęcza, a potem otrzymać dobrej jakości plik ze swoim występem!

Dodatkowo, rzeczywistość PRL-u przybliżą nam ekspozycje mieszkań odtworzonych zgodnie z panującym nad Wisłą stylem lat 60. i 80. minionego wieku oraz posterunku Milicji Obywatelskiej. Atrakcją będzie też bogata wystawa samochodów z epoki.

Uroczyste otwarcie Muzeum Humoru i Absurdu w Uradzu już jutro o godz. 11:00. Gośćmi specjalnymi weekendu otwarcia będą:

  • Mieczysław Hryniewicz – aktor, niezapomniany taksówkarz Jacek Żytkiewicz ze Zmienników
  • Michał Fajbusiewicz – dziennikarz i podróżnik, twórca magazynu kryminalnego 997
  • Marek Siudym – aktor znany m.in. z roli ojca dziewczynki o imieniu Tradycja w Misiu