Strona główna Biały Bór Białoborskie kościoły z dofinansowaniami

Białoborskie kościoły z dofinansowaniami

Kościoły św. Wojciecha w Sępolnie Wielkim oraz Chrystusa Króla w Stepieniu przejdą remonty. Gmina Biały Bór otrzymała na ten cel środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Przed kilkunastoma dniami poznaliśmy listę obiektów, które otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Poza środkami na renowacje światyń w Sępolnie Wielkim oraz Stepieniu, Gmina Biały Bór aplikowała również o dotację na remont Cerkwi Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy. Przypomnijmy, że ten niezwykły obiekt powstał według plastycznej koncepcji prof. Jerzego Nowosielskiego, a w jego wnętrzu znajdują się oryginalne ikony i freski jego autorstwa. Biały Bór jest zresztą jedyną miejscowością w województwie zachodniopomorskim w której znajduje się artystyczna spuścizna tego znanego twórcy, a w tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin profesora (stąd też rok 2023 jest rokiem Nowosielskiego).

Oba białoborskie zabytki które otrzymały dotacje to świątynie charakteryzujące się szachulcową konstrukcją. Więcej na renowację otrzymał Kościół św. Wojciecha w Sępolnie Wielkim (488 tys. zł), którego powstanie datuje się na rok 1685. Nieco tylko starszy Kościół Chrystusa Króla w Stepieniu (powstały w połowie XVII w.) wsparto sumą 343 tys. zł. Więcej szczegółów w naszym materiale video.