Strona główna Biały Bór Biały Bór również ze stacją meteo

Biały Bór również ze stacją meteo

Po gminach Szczecinek, Barwice oraz Grzmiąca, również w Biały Bór doczekał się stacji meteorologicznej. Urządzenie o wartości 80 tys. zł powstało dzięki dotacji w wysokości 50 tys. zł jaką lokalny samorząd otrzymał od Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

Stacja funkcjonuje oczywiście autonomicznie – zasilana jest przez baterię słoneczną i turbinkę wiatrową. Podobnie jak bliźniacze obiekty w Nowem Gonnem, Śmilczu i Lubogoszczy, białoborska aparatura mierzy temperaturę powietrza i gleby, wilgotność powietrza, prędkość i kierunek wiatru, a także sumę opadów. Urządzenie jest podłączone online do sieci, dzięki czemu możliwe jest samodzielne monitowanie warunków pogodowych w Internecie, w tym na stronie www.bialybor.com.pl.

Co ważne, stacja w gminie Biały Bór jest dodatkowo wyposażona w czujnik wilgotności gleby. Urządzenie będzie pomocne chociażby w przypadku pojawienia się suszy, która często nawiedza białoborskie pola. Pomiary ze stacji pomogą wówczas ustalić skalę zjawiska, a także posłużą przy staraniach o ewentualne dopłaty dla producentów zbóż.

Symbolicznego odbioru inwestycji dokonał, wraz z włodarzem Białego Boru Pawłem Mikołajewskim, Stanisław Wziątek. Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego złożył wczoraj również wizytę w gmachu lokalnego Urzędu Miejskiego.