Strona główna Biały Bór Kilkumilionowa inwestycja… za darmo

Kilkumilionowa inwestycja… za darmo

Ku końcowi zbliża się przebudowa drogi powiatowej na odcinku Biskupice – Biały Bór. Jezdnia została poszerzona do 5,5 m, zwiększono również jej nośność. Powiat Szczecinecki nie wydał na tę inwestycję nawet złotówki.

Wszystko zaczęło się w październiku 2020 roku, wraz z wbiciem w ziemię pierwszych łopat, które zapoczątkowały w gminie Biały Bór historyczną inwestycję. Tak rozpoczęła się budowa wartej 675 mln zł jednej z największych w Polsce farm wiatrowych. Inwestorem ogromnego przedsięwzięcia była hiszpańska firma Iberolica, zaś zadanie zrealizowała działająca w sektorze budownictwa inżynieryjnego, drogowego oraz elektroenergetycznego na terenie całego kraju PBDI S.A. Stosowną umowę parafowali wówczas: starosta Krzysztof Lis, Burmistrz Białego Boru Paweł Mikołajewski, członek zarządu spółki Biały Bór Farma Wiatrowa Xavier Canals oraz prezes zarządu PBDI S.A Paweł Średniawa. W taki sposób w gminie Biały Bór powstały 42 wiatraki, każdy o wysokości 117 m i łącznej mocy 145 MW, które zapewniły energię elektryczną dla ponad 100 000 gospodarstw domowych.

Inwestycja nie tylko przyczyniła się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, ale także przyniosła Gminie Biały Bór wymierne korzyści finansowe. Dzięki niej, rocznie do kasy samorządu wpływa ok. 3 mln zł z tytułu podatku, co daje około 10% jego całościowego budżetu. Skorzystał również Powiat Szczecinecki, bowiem w parafowanym porozumieniu, wykonawca zadeklarował przebudowę drogi łączącej Biały Bór z Biskupicami, którą eksploatował realizując przedsięwzięcie. W ten sposób zupełne nowe oblicze zyskał ponad 3,5 km odcinek, a inwestycja właśnie zbliża się do finału. Droga została poszerzona z 3 do 5,5 m, zwiększono również jej nośność, jest bezpiecznie i komfortowo, a Powiat Szczecinecki dzięki rzeczonemu porozumieniu oszczędził co najmniej kilka milionów złotych.

Info: Piotr Rozmus