Strona główna Biały Bór Samorządy współpracują z Ukrainą

Samorządy współpracują z Ukrainą

Blisko 30 przedstawicieli samorządów zjechało do Białego Boru na posiedzenie Konwentu Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina. Wśród obradujących był również konsul Oleksandr Plodystyi.

Wojna zupełnie zmieniła charakter naszej współpracy – z tradycyjnych, długofalowych sposobów na pomoc natychmiastową. Wsparcie walczącej Ukrainy i przyjęcie przez Polaków tak wielu uchodźców pokazuje, jak ważne są ludzkie związki. Ta postawa jest bardzo ważna dla naszych relacji, bo prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. To fundament naszej przyszłej współpracy – mówił podczas spotkania Oleksandr Plodystyi, rezydujący na co dzień w Gdańsku konsul Ukrainy.

Reforma administracji samorządowej, którą przeprowadzono w Polsce, jest jedną z najlepiej ocenianych w historii. Tak jak kiedyś nam ktoś pomagał, tak my dzisiaj musimy uczyć partnerów w Ukrainie, jak funkcjonować w nowoczesnej Europie – dodawał z kolei Paweł Mikołajewski, Burmistrz Białego Boru.

Jednym z punktów wydarzenia było wręczenie odznak Honorowych Gryfa Zachodniopomorskiego osobom i instytucjom zasłużonym w rozwój współpracy polsko-ukraińskiej. Wśród odznaczonych znalazła się m.in. Dorota Stefańska-Drzewiecka, Dyrektor I LO im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze, a więc współgospodarza konwentu.