Strona główna Biały Bór W Białym Borze upamiętnią Jerzego Nowosielskiego

W Białym Borze upamiętnią Jerzego Nowosielskiego

W Białym Borze godnie upamiętnią Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych ikonopisarzy. W działania związane z setną rocznicą urodzin profesora finansowo włączył się Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Jerzy Nowosielski był polskim malarzem, rysownikiem, scenografem, filozofem, teologiem prawosławnym oraz wspominanym już twórcą ikon. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin profesora (stąd też rok 2023 jest rokiem Nowosielskiego) i z tej okazji będziemy świadkami różnego rodzaju akcji oraz wydarzeń w całej Polsce. Nie inaczej będzie w Białym Borze, który jest jedyną miejscowością w województwie zachodniopomorskim, w której znajduje się artystyczna spuścizna tego znanego twórcy. To właśnie w tymże mieście została wybudowana lokalna cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, która powstała według plastycznej koncepcji profesora, z oryginalnymi ikonami i freskami jego autorstwa.

W ramach zaplanowanych działań w Białym Borze odbędą się konferencja popularno-naukowa, wystawy tematyczne oraz koncert poświęcony pamięci Jerzego Nowosielskiego. Za organizację wydarzeń odpowiadać będzie Związek Ukraińców w Polsce Koło w Białym Borze.

Na tym jednak nie koniec lokalnych wydarzeń podkreślających wielokulturowość naszego regionu. Dzięki wsparciu Zarządu Województwa, do Szczecinka po raz kolejny zawitają filmy stworzone naszych wschodnich sąsiadów, które będą emitowane w ramach piątej edycji Przeglądu Kina Ukraińskiego. Czeka nas również wykład doktora Eugeniusza Misiło poświęcony 76. rocznicy Akcji Wisła (ten będzie miał miejsce oprócz Szczecinka również w Białym Borze), a za oba wydarzenia odpowiedzialna będzie koszaliński oddział Związku Ukraińców w Polsce.

Warto dodać, że na liście dofinansowanych przez Pomorze Zachodnie podmiotów znalazł się też Związek Romów Polskich w Szczecinku, który zrealizuje projekt Edukacyjne warsztaty z kulturą i językiem romskim.