Strona główna Borne Sulinowo Prawie 8,5 tys. zł dla Helenki i Oliwii

Prawie 8,5 tys. zł dla Helenki i Oliwii

W sobotę 6 stycznia 2024 roku w Bornem Sulinowie odbył się Orszak Trzech Króli. Wydarzenie nawiązujące w swej tradycji do historii sprzed ponad 2000 lat, kiedy to mędrcy ze wschodu przybyli do Betlejem, by złożyć pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Na tegoroczne hasło wybrano słowa: „W jasełkach leży!” zaczerpnięte z XVII-wiecznej kolędy „Nowy rok bieży”. Nawiązano tym samym do 800. rocznicy pierwszych jasełek zaaranżowanych przez św. Franciszka z Asyżu.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą celebrowaną w kościele pw. św. Brata Alberta. Następnie uczestnicy przeszli w barwnym korowodzie ulicami Bornego Sulinowa, by zakończyć świętowanie wspólnym kolędowaniem przed Urzędem Miejskim. Na trasie przemarszu przygotowano scenki tematyczne: „Zagroda Pasterzy”, „Dwór Heroda”, „Gospoda” i „Stajenka”, by wspólnie z mędrcami złożyć Dzieciątku Jezus dary: mirrę, kadzidło i złoto. W rytm kolędy „Bóg się rodzi” krokiem poloneza udaliśmy się w dalszą drogę, gdzie na scenie można było obejrzeć przedstawienie „Trzej Królowie w Bornem” przygotowane przez Stowarzyszenie „Stacja Kultura”. Spotkanie z kolędą w wykonaniu dzieci, młodzieży i lokalnych artystów, fotobudka, stoiska z ciastem, pierogami, chlebem, smalcem, pieczoną kiełbaską, grochówką, grzańcem, kawą i herbatą – to dodatkowe atrakcje wydarzenia.

W trakcie imprezy kwestowano na rzecz 2-letniej Helenki Wałaszczyk i 13-letniej Oliwii Gruszeckiej, które cierpią na bardzo poważne schorzenia i wymagają regularnej rehabilitacji. Dzięki ludziom dobrej woli udało się na ten cel zebrać kwotę w wysokości 8.450,69 zł.

Przy tej okazji warto wspomnieć o dwóch osobach: śp. Irenie Fiurst-Stecenko – pomysłodawczyni akcji charytatywnych i śp. Wojciechu Więckowskim – inicjatorze pierwszego Orszaku Trzech Króli.

Tegoroczny, borniański Orszak Trzech Króli to wydarzenie zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną we współpracy z Centrum Kultury i Rekreacji, w które włączyło się wiele instytucji i osób prywatnych. Przedsięwzięcie było dowodem, że społeczność lokalna potrafi się zjednoczyć, by wspólnie celebrować ważne uroczystości.

Słowa uznania należą się ludziom o wielkim sercu i pasji. Są nimi:

 • pani Paulina Undrych-Matkowska, dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie i pracownicy,
 • pani Longina Malinowski i pani Lucy von Schickendantz ze Stowarzyszenia „Stacja Kultura”,
 • Stowarzyszenie Trzeźwościowe Klub Abstynenta „Pierwszy Krok”,
 • ksiądz Jerzy Stadnik, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta w Bornem Sulinowie,
 • pan Artur Malinowski, Radny Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie,
 • pan Jacek Wojciechowski, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Bornem Sulinowie,
 • pan Rafał Charusta, pracownik Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie,
 • pani Izabela Jadwiżyc, Radna Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie,
 • pan Dariusz Palicki, Radny Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie,
 • pan Piotr Gałka, animator sportu w Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie,
 • pani Katarzyna Siembab i Konrad Chodakowski,
 • pan Henryk Chodakowski, pan Piotr Bogdan, pan Łukasz Mychlewicz,
 • państwo Karolina i Artur Piaskowiakowie z Urszulą i Gabrysią,
 • dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie ze szkół w Łubowie, Juchowie, Jeleniu i Bornem Sulinowie; pan Janusz Pawłowski; pani Anna Śliwicka z pracownikami i dziećmi z Przedszkola Niepublicznego „Jedyneczka”; pani Ewa Kostrzewa, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Bornem Sulinowie wraz z kadrą i podopiecznymi; Schola Parafialna z Łubowa; zespół „Borneńskie Wrzosy”,
 • Koła Gospodyń Wiejskich z Juchowa, Krągów i Łubowa; ksiądz Wojciech Panek, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łubowie; Laura Koleśnik i Hanna Lew; pan Andrzej Fic i strażacy, Ochotnicza Straż Pożarna Łubowo; pan Dawid Szurlej – ZUT Borniak; pan Krzysztof Kin, Nadleśniczy Nadleśnictwa Borne Sulinowo; pan Mariusz Droszcz; pan Waldemar Gruszecki; pani Agnieszka Englot; pani Agnieszka Kwiatkowska, sołtys wsi Łubowo; pani Agnieszka Stępień; pani Agnieszka Szewczyk; pani Aleksandra Mychlewicz; pani Aneta Leśniewicz; pani Aneta Supłat; pani Anna Więckowska; pani Barbara Krosman; pani Barbara Pytel; pani Beata Mill; pani Dorota Wałaszczyk; pani Edyta Mech; pani Ewa Urbańska; pani Izabela Michalak; pani Justyna Pryszek; pani Katarzyna Kowalczyk; pani Kazimiera Grycko; pani Maria i pani Wiesia; pani Patrycja Wałaszczyk; pani Weronika Kozak-Ostrowska; pani Wiesława Rozbicka; piekarnia „Danusia” ze Szczecinka; pracownicy Urzędu Miejskiego w Bornem Sulinowie; sklep spożywczy „Marusia” Borne Sulinowo.

Nad bezpieczeństwem Orszaku czuwali strażnicy Straży Miejskiej, policjanci Komisariatu Policji oraz strażacy z OSP Miasta Bornego Sulinowa. Za oprawę muzyczną odpowiadał pan Maciej Nijakowski, a scenę przygotował pan Zdzisław Miechowiecki.

Info: Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie