Strona główna Borne Sulinowo Silnowo ma swoje „nakrętkowe serce”

Silnowo ma swoje „nakrętkowe serce”

W Szczecinku, z inicjatywy samorządu (zarówno powiatowego jak i miejskiego) stoi już kilkanaście serc do których mieszkańcy wrzucają plastikowe nakrętki. Teraz w jedną z najpopularniejszych akcji charytatywno-ekologicznych mogą bez trudu zaangażować się mieszkańcy Silnowa w gminie Borne Sulinowo, bowiem czerwone serce zainstalowano przy tamtejszej, niedawno otwartej świetlicy.

W przypadku Powiatu Szczecineckiego, wszystko zaczęło się w marcu 2020 roku kiedy to z inicjatywy wicestarosty Roberta Fabisiaka przed Starostwem Powiatowym w Szczecinku zamontowano pierwsze serce. Pojemnik błyskawicznie zapełniał się plastikowymi nakrętkami i wymagał częstego opróżniania. Dalej był już efekt domina i kolejne serca wyrastały jak grzyby po deszczu. W ich produkcji wyspecjalizował się ZST w Szczecinku. Serce ustawiono przy popularnym I LO im. Ks. Elżbiety, dawnej szkole medycznej w której obecnie trwają prace związane z budową Centrum Zdrowia Psychicznego, ZS nr 2 im. Warcisława IV oraz oczywiście przy Mechaniku.

Jakiś czas temu do starosty Krzysztofa Lisa zwróciła się sołtys Silnowa Mirosława Balawender z prośbą o ustawnie identycznego obiektu w Silnowie, przy nowopowstałej świetlicy. Starosta obiecał pomóc i w ten oto sposób do ZST wpłynęło kolejne zlecenie. Serce zostało zainstalowane przed budynkiem świetlicy 12 stycznia, a jako pierwsza wrzuciła do niego nakrętki pani sołtys. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na rehabilitację chorego chłopca.

Warto również wspomnieć, że nowa świetlica robi wrażenie i jest to znakomite miejsce w którym dzieci mogą spędzać wolny czas. Oprócz biblioteki znajduje się w niej m.in. pracownia ceramiczna z piecem oraz sala komputerowa. Nadzór nad miejscem sprawuje Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie. Inwestycja pochłonęła 1,3 miliona zł, z tego pół miliona pochodziło z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Info: Piotr Rozmus