Strona główna Borne Sulinowo Wojskowe pojazdy w ten weekend zawitają do Bornego

Wojskowe pojazdy w ten weekend zawitają do Bornego

Kilkanaście ton wagi, potężny silnik z haubicy i spalanie na poziomie 70 litrów na każde przejechane 100 kilometrów – tak w skrócie można opisać legendarne, ukraińskie ciężarówki marki KrAZ. Kilkanaście takich maszyn (a także ich nowsze wersje) będzie można zobaczyć w ten weekend na drugim już zlocie w Bornem Sulinowie, który będzie elementem czwartej edycji Lewizny.

Starsi czytelnicy i widzowie z pewnością kojarzą gigantyczne wozy będące na wyposażeniu m.in. armii radzieckiej oraz polskiej. Sześciokołowe kolosy napędzał blisko 15-litrowy silnik JaMZ-238, który z powodzeniem wykorzystywano m.in. w haubicach 2S1 Goździk. Auto zabierało na pokład 7,5 tony ładunku, bez problemu holowało artylerię i nierzadko spalało przy tym grubo ponad 70 litrów ropy, choć na pusto zadowalały się „zaledwie” 40-litrami na setkę.

Przynajmniej kilkanaście takich przepotężnych wozów będzie można oglądać w najbliższy weekend Bornem Sulinowie, przy okazji inauguracyjnego Międzynarodowego Zlotu Pojazdów KrAZ. Impreza będzie elementem czwartego już Zlotu Zimowego Lewizna 2024, które w dniach 2-4 lutego organizuje Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie. Przy okazji podziwiania ukraińskich ciężarówek będzie można więc zobaczyć również inne ciekawe pojazdy.

Szczegóły wydarzenia: link