Strona główna Aktualności Deszczowe, pyszne, udane. Dożynki w Starowicach

Deszczowe, pyszne, udane. Dożynki w Starowicach

Po raz pierwszy w historii, święto plonów gminy Borne Sulinowo odbyło się w Starowicach, niewielkiej lecz malowniczo położonej wsi, słynącej z neogotyckiego kościoła i gościnności mieszkańców.

W minioną sobotę (10 września) na co dzień ciche i spokojne Starowice zatętniły życiem. Wszystko za sprawą uroczystego święta plonów oraz zabawy dożynkowej dla mieszkańców regionu.

Zgodnie z tradycją ceremoniał dożynkowy poprzedziła msza św. celebrowana w kościele pw. św. Stanisława Kostki oraz barwny korowód mieszkańców niosących wieńce i kosze pełne tegorocznych plonów. W tym roku zaszczytną rolę starostów dożynkowych pełnili państwo Katarzyna i Patryk Gębiccy – na co dzień prowadzący niewielkie gospodarstwo „Serowarnia Jeziorna”, gdzie wypasają stado kóz oraz prowadzą rodzinną pasiekę z wieloletnimi tradycjami.

To właśnie z ich rąk pani burmistrz Dorota Chrzanowska przyjęła tradycyjny bochen chleba, którym następnie częstowała wszystkich uczestników spotkania.

Na uczestników zabawy czekały przeróżne stoiska gastronomiczne, odbył się także konkurs na „najładniejszy wieniec dożynkowy” oraz „najsmaczniejsze pierogi z kaszą”. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali Eugeniusz Makaryk i Kapela Borneńska.