Strona główna Grzmiąca Grzmiąca również stawia na LED-y

Grzmiąca również stawia na LED-y

Foto: Patryk Makowski / fb

Gmina Grzmiąca przystępuje do wymiany oświetlenia. Tym samym samorząd ten dołącza m.in. do sąsiadów zza między w Barwicach i Białym Borze, które również postawiły na LED-y. Nie jest tajemnicą, że stosowane dotychczas źródła światła (oprawy sodowe lub też rtęciowe) są energochłonne, mało wydajne oraz charakteryzują się niską żywotnością, stąd też decyzja o ich wymianie na oprawy w technologii LED – nowoczesne, efektywne i przede wszystkim energooszczędne.

Inwestycje można podzielić co najmniej na kilka kategorii, ale dzisiaj najważniejsze dzielą się na strategiczne i doraźne. Jak ważne są drogi nie muszę mówić, ale jak się okazało w kontekście doświadczeń Ukrainy, te związane z energetyką są nie mniej istotne – wyjaśnia Patryk Makowski, Wójt Gminy Grzmiąca, jednocześnie dodając – Z pełnomocnikiem zarządu Energa Oświetlenie panem Jerzym Kozłowskim i Kierownikiem Działu Realizacji Usług panem Dawidem Kuczmerą poczyniłem już stosowne ustalenia.

Ich efektem będzie wymiana 404 opraw, co pozwoli zredukować zużycie energii elektrycznej o ok. 40%. Co ważne, koszty tej transformacji rozłożone będą na cztery kolejne lata, a po nich nastąpić mają już tylko oszczędności.

Nie ma już dzisiaj żadnej wątpliwości, że to co planowaliśmy ponad 2 lata temu podpisując kończący się właśnie kontrakt jest jedynym słusznym kierunkiem podyktowanym obecnie jeszcze większymi kosztami energii – dodaje na zakończenie włodarz Grzmiącej.