Strona główna Grzmiąca Grzmiąca ze stacją meteo

Grzmiąca ze stacją meteo

W powiecie szczecineckim do użytku oddano kolejną stację meteorologiczną. Tym razem specjalistyczna aparatura stanęła w Lubogoszczy w gminie Grzmiąca, a zdecydowaną większość środków na inwestycję ponownie zapewnił Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Jak podkreślał podczas symbolicznego uruchomienia inwestycji wójt Patryk Makowski, Lubogoszcz wybrano nieprzypadkowo – miejscowość znajduje się najbliżej geometrycznego środka gminy, co powinno zapewnić najbardziej optymalne wykorzystanie możliwości nowego sprzętu. Dzięki inwestycji, lokalni rolnicy i sadownicy uzyskali dostęp do precyzyjnych wyników wilgotności powietrza, kierunku i prędkości wiatru czy też ilości opadów. Z jednej strony stacja poprawi funkcjonowanie systemu monitoringu suszy rolniczej na terenie powiatu szczecineckiego, z drugiej zaś przede wszystkim umożliwi dokładniejsze szacowanie strat rolniczych. Zalety nowoczesnej aparatury pomiarowej podkreślali obecni dziś na spotkaniu z mediami wicemarszałek Olgierd Kustosz oraz Jakub Hardie-Douglas, radny Sejmiku Wojewódzkiego pełniący w tym gremium również funkcję Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Grzmiąca jest obok Rymania, Rąbina oraz Białego Boru jedną z czterech gmin w Zachodniopomorskiem, na terenie których stanęły bądź staną w tym roku nowe stacje meteorologiczne. Każdy z wymienionych samorządów na realizację przedsięwzięcia otrzymał 50 tys. zł wsparcia od Urzędu Marszałkowskiego, Grzmiąca uzyskała dodatkowo dotacje również ze strony Starostwa Powiatowego w Szczecinku oraz Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej.

Aparatura funkcjonuje autonomicznie – zasilana jest przez baterię słoneczną oraz turbinkę wiatrową. Urządzenia pomiarowe są podłączone online do sieci, dzięki czemu możliwe jest samodzielne monitorowanie warunków pogodowych w Internecie. Nadzór nad wynikami sprawuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, administrator Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce.

To już drugie tego typu wsparcie dla zachodniopomorskich gmin. Dzięki środkom z budżetu województwa, w ubiegłym roku udało się posadowić na terenie Pomorza Zachodniego łącznie siedem stacji meteorologicznych, w tym w Nowem Gonnem (gmina Szczecinek) oraz w Śmilczu (gmina Barwice).