Strona główna Region Nowa siedziba działu tresury psów w ZK Czarne

Nowa siedziba działu tresury psów w ZK Czarne

Oddany do użytku budynek Działu Szkolenia Przewodników i Tresury Psów Służbowych to inwestycja wyczekiwana od wielu lat i to nie tylko przez Zakład Karny w Czarnem. To właśnie w tej miejscowości znajduje się jedyne miejsce w Polsce, gdzie na potrzeby Służby Więziennej przygotowywane są psy wykorzystywane do wykrywania narkotyków, a także do celów patrolowo-obronnych.

Dotychczasowa baza szkoleniowa dla przewodników psów służbowych była już mocno wyeksploatowana i nie zapewniała jakiegokolwiek komfortu pracy szkoleniowej. Nowy budynek posiada dwa piętra. W górnej kondygnacji mieści dużą salę do ćwiczeń dla psów, co uniezależnia treningi od warunków atmosferycznych. Na parterze mieszczą się z kolei kojce dla czworonogów, które podlegają szkoleniu, a także pomieszczenia do obsługi weterynaryjnej, gdzie zwierzęta mogą być poddawane pielęgnacji, badaniom oraz zabiegom leczniczym. W budynku jest też kilka pomieszczeń socjalnych dla funkcjonariuszy uzupełniających bazę, która znajduje się w dotychczasowej siedzibie DSPiTPS.

Goście uroczystości mogli po symbolicznym przecięciu wstęgi nie tylko zwiedzić oddany do użytku budynek, ale też przyglądać się pokazowi z wykorzystaniem psów służbowych oraz przeprowadzonym również tego dnia okręgowym ćwiczeniom ochronno-obronnym.