Strona główna Aktualności Rekordowe 7 milionów dla strażaków z regionu

Rekordowe 7 milionów dla strażaków z regionu

Ubiegłe miesiące można zaliczyć do naprawdę trudnych jeśli chodzi o ochronę przeciwpożarową. W naszym powiecie odnotowano ponad 1700 zdarzeń. To również wsparcie strażaków z Ukrainy czy walka z wichurami. Jak mówią strażacy 2022 rok przyniósł też wiele zakupów nowego sprzętu czy samochodów ratowniczo-gaśniczych. Wydano na to prawie 7 milionów złotych. Co udało się zrealizować?

O dużym zastrzyku finansowym można mówić ze strony Wojewódzkiego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ubiegłym roku na zakup samochodów dla OSP Biały Bór, KP PSP Szczecinek, zakup wyposażenia m.in. ubrań specjalnych, pilarek, aparatów ochrony dróg oddechowych oraz remonty strażnic przekazały one blisko 1 milion 100 tysięcy złotych.

Druhowie OSP nie kryją wdzięczności wobec darczyńców. Jak mówią w obecnych czasach każda dotacja, każdy zakup sprzętu są na wagę złota. Ochotnicy przyznają, iż w ostatnim czasie wiele jednostek rozwinęło się poprzez zauważenie ich potrzeb i udzielenie wsparcia.

Nie małe środki, bo ponad 3,5 miliona złotych pochodziły z budżetu państwa. Za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego dla Komendy Powiatowej PSP w Szczecinku przekazano fundusze na zakup samochodu Mitsubishi. Dzięki innym programom z państwowych pieniędzy udało się zakupić ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze dla zarówno szczecineckich strażaków jak i druhów z OSP Gwda Wielka. Bez wsparcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji nie udałoby się zainwestować w m.in.: przyczepę transportową dla OSP Parsęcko, zestaw sprzętu wysokościowego dla OSP Gwda Wielka czy ubrania specjalne dla OSP Krosino, OSP Miasta Bornego Sulinowa jak również OSP Grzmiąca. Kilka tygodni temu w ramach programu „Polski Ład” dla terenów popegeerowskich rozpoczęto prace budowlane w podszczecineckim Parsęcku. Na przełomie września i października zakończyć się ma tam budowa remizy strażackiej. Jej wartość to prawie 2.5 miliona złotych.

Nie zapomniano o „młodym narybku”, czyli o Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych. Dla nastoletnich ochotników zakupiono mundury koszarowe, hełmy, hydronetki, a także projektory, komputery i tablice o łącznej wartości ponad 50 tysięcy złotych.

We wszystkie inwestycje, które wiążą się z dbaniem o bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszy jak i mieszkańców zaangażowały się samorządy oraz Powiat Szczecinecki. Swoją cegiełkę dołożyły one do zakupów samochodów dla jednostek z Barwic, Gwdy Wielkiej, Białego Boru, Krosina czy dla Państwowej Straży Pożarnej. W dodatku na bieżąco dokupowali oni niezbędny sprzęt dla OSP taki jak środki ochrony indywidualnej, pilarki czy defibrylatory.

Dużą wagę przywiązywano w ubiegłych miesiącach na dobre warunki w remizach OSP. Dzięki dofinansowaniu z programu REMIZA (WFOŚiGW) oraz Granty Strażackie (Urząd Marszałkowski) swoje siedziby zmodernizowali strażacy z Drężna, Storkowa, Wierzchowa, Grabowa i Sępolna Wielkiego. Trwa także budowa nowego garażu wraz z niezbędnym zapleczem socjalnym przy Komendzie Powiatowej PSP w Szczecinku. Inwestycja w najbliższym czasie pochłonie miliony złotych. Czekano na to od kilkunastu lat.

To zdecydowanie rekordowy rok porównując go do lat poprzednich. Przypomnijmy, na wszystkie zakupy związane z ochroną przeciwpożarową w 2022 wydano w powiecie szczecineckim około 7 milionów złotych.

W tym miejscu należy podziękować wszystkim, którzy angażują się w poprawę bezpieczeństwa w okolicy. To m.in. lokalni parlamentarzyści minister Małgorzata Golińska czy wojewoda Tomasz Wójcik.

SZCZEGÓŁOWE SPRAWOZDANIE KP PSP SZCZECINEK – KLIKNIJ

Jakub Łosek, Szczecinek112