Strona główna Szczecinek Barykada w miejskim szalecie

Barykada w miejskim szalecie

Okres zimy to to jak zawsze mnóstwo interwencji strażników miejskich w stosunku do bezdomnych próbujących nocować w blokowych klatkach schodowych.

W okresie zimowym jak co roku kontrolujemy miejsca przebywania osób bezdomnych. Otrzymujemy zgłoszenia o przebywaniu takich osób w klatkach schodowych, gdzie szukają schronienia ze względu na niskie temperatury. W większości przypadków osoby te są pod wpływem alkoholu i są uciążliwi dla mieszkańców. Osoby takie mogą korzystać z ogrzewalni przy ul. Wodociągowej, staramy się im pomagać i odwozimy ich na miejsce, gdzie bezpiecznie mogą spędzić noc, a w razie potrzeby mogą skorzystać z kąpieli i dostać czyste i suche ubrania – zapewniają funkcjonariusze Straży Miejskiej w Szczecinku.

Największym problem są osoby upojone alkoholem takie osoby, nie są przyjmowane do noclegowni. Osoby te, jeżeli nie wymagają hospitalizacji zgodnie z obowiązującymi przepisami, gdy nie ma w mieście izby wytrzeźwień, powinny być przekazane Policji – dodają.

Tylko w ubiegłym tygodniu strażnicy musieli podejmować interwencje wobec nietrzeźwych bezdomnych 6 razy, o czym informuje nas Grzegorz Grondys, Komendant Straży Miejskiej w Szczecinku:

  • 03.01.2023: ok. godz. 12:05 na ul. Ogrodowej mężczyzna leżący w klatce schodowej. Na miejscu strażnicy zastali bezdomnego, który był upojony denaturatem.
  • 03.01.2023: ok. godz. 15:45 na ul. Wodociągowej mężczyzna leżący w krzakach za blokiem upojony alkoholem. Po obudzeniu nie mógł stać o własnych siłach. Został doprowadzony do ogrzewalni.
  • 03.01.2023: ok. godz. 19:19 mężczyzna, który bez dolnych części garderoby leżał przed budynkiem na ul. Wodociągowej. Na miejscu strażnicy zastali tego samego mężczyznę, który rozebrany od pasa w dół leżał na ziemi. Po obudzeniu, nakazano mu się ubrać. Mężczyzna odmówił przyjęcia jakiejkolwiek pomocy.
  • 04.01.2023: ok godz. 15:05 w jednej z klatek schodowych na ul. Chełmińskiej spał upojony alkoholem bezdomny, który leżał na podłodze na 4. piętrze. Mieszkańcy bali się wychodzić z mieszkań. Mężczyzna został wyprowadzony z klatki schodowej.
  • 04.01.2023: ok. godz. 17:15 ponowna interwencja w tym samym miejscu i z tym samym bezdomnym. Upojony alkoholem leżał na 4. piętrze wzdłuż korytarza blokując wyjście z mieszkań. Ponownie został wyprowadzony z klatki schodowej, a mieszkańców uświadomiono o zagrożeniach wynikających z beztroskiego wpuszczania osób do klatki schodowej.
  • 05.01.2023: ok. godz. 10:45 mężczyzna, który po wejściu do toalety publicznej zamknął się w obiekcie i nie reagował na wezwania. Na miejscu zastano mężczyznę leżącego w toalecie, znanego nam z wcześniejszych interwencji. Nie reagował na żadne bodźce. Strażnicy ułożyli go w pozycji bezpiecznej oraz wezwali na miejsce zespół ratownictwa medycznego, który zabrał go do szpitala.