Zakończył się etap zgłaszania wniosków do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego Szczecinka. Mieszkańcy wykazali się dużą kreatywnością.
Wnioski do szczecineckiego BO można było składać do 18 lipca. W terminie wpłynęło 28 projektów, w tym 18 dużych (wartość od 50 do 250 tys. zł) i 10 małych (do 50 tys. zł). Przypomnijmy, że na pierwsze przeznaczono w tym roku 750 tys. zł, na drugie 250 tys. zł. W sumie milion, o 200 tysięcy więcej niż przed rokiem.
Mieszkańcy Szczecinka – jak zawsze – okazali się pomysłowi. – Ze zgłoszonych wniosków dziewięć zaliczyliśmy do kategorii „Edukacja, kultura i sztuka”, osiem do kategorii „Tereny rekreacyjne, place zabaw, mała architektura”, cztery projekty do kategorii „Ochrona zdrowia, działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami” – mówi Julia Michałowska-Przybysz z Biura Prasowego i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Szczecinek. – Po dwa projekty są kategoriach „Sport, w tym architektura sportowa” oraz „Inne”, a także jeden projekt znalazł się w kategorii „Działania na rzecz seniorów”.
Co teraz? Samo zgłoszenie wniosku nie oznacza jeszcze, że trafi on pod głosowanie. Teraz każdy projekt zostanie poddany ocenie formalnej i merytorycznej – łącznie z ewentualnymi odwołaniami będzie na to czas do 2 października. Wtedy podamy do publicznej wiadomości listę pozytywnie zweryfikowanych wniosków. Muszą być one zgodne z zdaniami miasta. Obowiązuje również roczna karencja – zwycięski projekt, który został wybrany do realizacji w ramach jednej edycji budżetu obywatelskiego, nie może być ponownie zgłoszony w kolejnej edycji, nawet jeśli został zmodyfikowany w niewielkim stopniu. Ostateczną decyzję w sprawie ewentualnego dopuszczenia projektu pod głosowanie podejmie burmistrz Szczecinka.
Głosowanie na projekty – tylko przez internet przez stronę www.szczecinek.budżet-obywatelski.org – rozpocznie się 10 października i potrwa do 27 października.
Zwycięskie pomysły BO (do realizacji przejdą te z największą liczbą głosów do wyczerpania pieniędzy w danej kategorii) poznamy do 3 listopada.
Do tej pory w ramach Budżetu Obywatelskiego zgłoszono ponad 200 projektów, z czego wybrano i zrealizowano 38 pomysłów mieszkańców Szczecinka. To m.in. 10 rzeźb Gryfów i Jesiotrów, nowe stacje wypożyczalni rowerów, strefa gier na Mysiej Wyspie czy SP1, czy wsparcie Art Pikniku. W sumie przeznaczono na nie ponad pięć i pół miliona złotych.
A oto tytuły zgłoszonych wniosków (duże): Gryf i Jesiotr w akcji, Aleja Dźwięków Szczecinka – muzyczne ławeczki, Klatka do treningów sprawnościowych typu Ninja i OCR (bieg z przeszkodami), Stacja Nowych Możliwości, Zdrowe Kości bez Osteoporozy, Pergola z Biblioteczką pod Chmurką, Podologiczna opieka 60+ z elementami edukacja i wsparciem podochirurga praz ortopedy, uzupełnienie placu zabaw przy ulicy Zielonej, Przestrzeń Młodzieżowa, nawierzchnia poliuretanowa lub tartanowa pod siłownią drabinkową koło wieży Bismarcka, Złap Rozwój – program dla maluchów, dyżury weterynaryjne w dni wolne oraz kociarnia w schronisku, Gramy dla Kuby 2026, Zagrajmy w Padla, budowa drewnianego pomostu z miejscem do wypoczynku dla rodzin nad Trzesieckiem, Zdrowe Kości bez Osteoporozy – bezpłatne badania mieszkańców Szczecinka, koncert rapowy połączony z graffiti oraz turniejem breakdance, Murale, koncerty teatry uliczne dla dzieci – Art Piknik.
W kategorii małe znalazły się: Małpi Gaj – plac zabaw, Historyczny Szczecinek, Misja Życie 2026, Szczecinecki Festiwal Smaków, Cykl warsztatów komiksowych, dla dzieci i młodzieży, Kontener Pop Up Lab, Benefis klubu poetyckiego Opal – 25-latki to my, Roztańczony Szczecinek, Psia plaża z mini infrastrukturą dla psów, Sobotnie handlowanie na targowisku miejskim.
Biuro Prasowe i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta