Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku z roku na rok odnotowuje wzrost liczby dzieci, które zgodnie z decyzją sądu muszą zostać umieszczone w pieczy zastępczej. Niestety, minione 12 miesięcy nie były pod względem wyjątkiem.
Na terenie powiatu szczecineckiego w 2024 roku potrzeba umieszczenia dziecka poza środowiskiem rodzinnym zaistniała 60 razy – informuje Małgorzata Kubiak-Horniatko, szefowa szczecineckiego PCPR, jednocześnie dodając – To dzieci w przedziale wiekowym 0-14 lat, zwykle rodzeństwo, które pilnie potrzebowały pomocy z uwagi na doznawaną przemoc lub konieczność dalszego rozpoznania sytuacji rodziny przez sąd.
Powodów umieszczenia dzieci w rodzinach zastępczych jest wiele, ale na szczególną uwagę zasługuje rosnąca skala rodziców uzależnionych od alkoholu oraz środków psychoaktywnych, które destrukcyjnie wpływają na funkcjonowanie osób odpowiedzialnych za opiekę nad dzieckiem. To również sytuacje przemocy domowej, zaniedbań wobec dzieci, bezradności opiekuńczo – wychowawczej. Każde z tym powodów wpływa na dziecko w sposób traumatyczny, często nieodwracalny. Dodatkowo moment rozdzielenia dziecka z dotychczasowym, jedynym przecież znanym mu środowiskiem, jest wydarzeniem trudnym i budzącym duży niepokój, a także niepewność.
Dlatego tak ważne jest podjęcie próby niwelowania skutków traumy, jakiej doświadczają dzieci na skutek niewłaściwego zachowania swoich opiekunów. Stąd konieczność poszukiwania kandydatów na rodziny zastępcze, dzięki którym możemy zapewnić środowisko zbliżone do środowiska naturalnego – w rodzinie. To dzięki rodzinom zastępczym możemy uchronić dzieci przed umieszczeniem ich w placówce opiekuńczo-wychowawczej – uzupełnia Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie. Mając na uwadze rosnącą skalę wydawanych postanowień sądu o odebraniu dziecka z dotychczasowego środowiska, pozyskanie nowych kandydatów na rodziców zastępczych z początkiem roku jest kluczowe. Spodziewamy się kolejnych decyzji o konieczności zabezpieczenia dzieci w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej – mało optymistycznie kończy Małgorzata Kubiak-Horniatko.
Wszelkich informacji w tym temacie udziela dział ds. rodzinnej pieczy zastępczej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku – osobiście przy ul. Wiatracznej 1 pok. 7 lub też telefonicznie pod numerem 94 713 71 13. Zadzwoń lub po prostu przyjdź! – apelują pracownicy PCPR w Szczecinku.