Po raz drugi z rzędu Powiat z Miastem wspólnie zorganizowały uroczyste zakończenie roku szkolnego. Podczas wydarzenia było mnóstwo nagród dla najlepszych uczniów i nauczycieli oraz podsumowań, nie zabrakło też występów artystycznych, wzruszających pożegnań i nowoczesnych technologii.
Podczas uroczystości w nowej hali SOSW im. Jana Brzechwy dowiedzieliśmy się m.in. tego, że w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat uczyło się 2965 uczniów, a kolejne 185 uczęszczało do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Starosta dodał również, że z pomocy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w ramach wczesnego wspomagania rozwoju korzystało 231 dzieci. Rok szkolny zakończyło 746 absolwentów szkół ponadpodstawowych oraz 17 absolwentów SOSW. Nad ich edukacją czuwało blisko 446 nauczycieli oraz ponad 180 pracowników administracji i obsługi.
Nie zabrakło powodów do dumy. Siedmioro uczniów zdobyło indeksy na uczelnie wyższe, ośmioro otrzymało Stypendium Prezesa Rady Ministrów, a 91 reprezentowało nasz powiat w olimpiadach centralnych. Szczególne wyróżnienie przypadło Alicji Lachowicz i Cezaremu Karniewiczowi z Zespołu Szkół nr 7 w Białym Borze, którzy zdobyli tytuły Najlepszej Kadetki i Najlepszego Kadeta oraz reprezentowali województwo zachodniopomorskie podczas Centralnych Obchodów Dnia Flagi RP w Warszawie.
– Dziękuję wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty za kolejny rok ciężkiej pracy. Przed Wami czas zasłużonego odpoczynku i regeneracji – mówił podczas uroczystości starosta Krzysztof Lis. Podczas wydarzenia wyróżniono najlepszych uczniów i absolwentów. Wręczono 26 bonów podarunkowych o wartości 500 zł do salonów Empik, a uczniowie szkół niepublicznych otrzymali pamiątkowe pióra z grawerem Powiatu Szczecineckiego.
Przyznawaną od kilku lat Nagrodę Menedżera Oświaty otrzymała tym razem Anna Wisłocka-Bogdanowicz, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku. Kapituła doceniła jej działania na rzecz rozwoju szkolnictwa zawodowego, udane pozyskiwanie środków zewnętrznych oraz wdrażanie nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych.
Jednym z najbardziej poruszających momentów wydarzenia było pożegnanie Barbary Zasady i Anny Bartosz, które po blisko 40 latach pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przeszły na emeryturę. Wieloletnie dyrektorki otrzymały podziękowania, pamiątkowe płaskorzeźby z podkowami znalezionymi przez Krzysztofa Lisa oraz owację na stojąco ze strony uczniów, koleżanek i kolegów po fachu oraz zaproszonych na uroczystość gości. Jak podkreślano podczas uroczystości, pozostawiają swoim następczyniom „szkołę znakomicie zorganizowaną, a poprzeczkę zawiesiły naprawdę bardzo wysoko”.
Dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz humanoidalnego robota z Zespołu Szkół Technicznych, a konkretniej nieoficjalnej maskotki Branżowego Centrum Umiejętności. Maszyna zaprezentowała swoje możliwości, wchodząc w interakcję z publicznością i pokazując, jak nowoczesne technologie znajdują zastosowanie w edukacji.
Wspólne zakończenie roku szkolnego było okazją nie tylko do podsumowania ostatnich miesięcy nauki, ale także do uhonorowania osób, które na co dzień tworzą lokalną oświatę. Teraz przed uczniami i nauczycielami czas wakacyjnego odpoczynku.














