Strona główna Szczecinek PWiK ogłasza abolicję za nielegalną deszczówkę

PWiK ogłasza abolicję za nielegalną deszczówkę

Wiesz, co dzieje się z „deszczówką” lub wodą drenażową na Twojej posesji? Lepiej to sprawdź – złe zagospodarowanie wód opadowych grozi grzywną do 10 tys. zł. Ale jest też dobra wiadomość: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinku zapowiada abolicję dla swoich klientów do końca kwietnia 2025.

Każdy właściciel nieruchomości zobowiązany jest do zagospodarowania wód opadowych (tzw. deszczówki) na swojej posesji. Jeśli masz dom lub planujesz jego budowę – problem może dotyczyć także Ciebie.

Co jest zabronione?

Wprowadzanie „deszczówki” oraz wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej jest zabronione. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grożą surowe kary (podstawy prawne pod artykułem). Jeśli więc nie jesteś pewny, gdzie trafia woda z rynny czy kratek odwodnieniowych wzdłuż wjazdu do garażu, czy z podwórka lepiej to sprawdź.

Dlaczego to takie ważne?

  1. Przeciążenie sieci kanalizacyjnej: Kanalizacja sanitarna jest zaprojektowana do odprowadzania ścieków bytowych i przemysłowych, a nie dużych ilości wody deszczowej. Nadmiar wody może prowadzić do przeciążenia systemu i wywoływać zalania lub cofki, a w efekcie napływ ścieków na posesje czy do pomieszczeń np. piwnic.
  2. Zanieczyszczenie środowiska: W przypadku przeciążenia, oczyszczalnie ścieków mogą nie być w stanie skutecznie oczyścić ścieków, co może prowadzi do zanieczyszczenia rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych.
  3. Niepotrzebne koszty: Wody opadowe nie wymagają oczyszczania w takim stopniu jak ścieki sanitarne, dlatego ich mieszanie zwiększa koszty eksploatacji oczyszczalni ścieków oraz prowadzi do szybszego zużycia maszyn i urządzeń. W konsekwencji wpływa to na wyższe taryfy za wodę i ścieki dla wszystkich odbiorców.

Czy da się to skontrolować?

Kontrola włączeń nie jest skomplikowana – pracownicy PWiK nie muszą wejść na teren posesji. Sprawdzenie odbywa się poprzez zadymianie – wprowadzenie dymu do studzienki kanalizacji sanitarnej przy posesji. Jeśli dym wydobywa się z rynien czy kratek odwodnieniowych oznacza to, że są one połączone z kanalizacją sanitarną, co jest zabronione. Co istotne, stosowany środek nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt oraz bezwonny.

Inną stosowaną metodą jest użycie kamery inspekcyjnej, za pomocą której łatwo zlokalizować dodatkowe – nielegalne podłączenia.

Jeśli ten problem dotyczy Ciebie…

Powiadom PWiK – podpowie, co zrobić. Ważne, żeby podjąć działania w celu trwałego odłączenia „deszczówki” od sieci kanalizacji sanitarnej. To na właścicielu posesji spoczywa obowiązek zagospodarowania wód deszczowych np. odprowadzenie na własny teren nieutwardzony, zastosowanie drenażu rozsączający, montaż zbiornika w celu wykorzystania wody do podlania ogródka, czy odprowadzenie do oczka wodnego bądź stawu.

Dobra wiadomość – abolicja

Stwierdziłeś, że masz niewłaściwie rozwiązany problem „deszczówki” lub wody drenażowej i chcesz uniknąć kary? Teraz to możliwe. Właściciele nieruchomości, którzy dobrowolnie zgłoszą nielegalne podłączenie do 30 kwietnia 2025 i zobowiążą się do usunięcia nieprawidłowości unikną kary.

W przypadku wykrycia nielegalnego podłączenia w trakcie kontroli prowadzonej przez PWiK po tym terminie, o fakcie nielegalnego włączenia powiadamiana będzie prokuratura.

Zgłoszenia można dokonywać drogą pisemną na adres: PWiK sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinku ul. Bugno 2, na adres e-mail: sekretariat@pwik.szczecinek.pl lub na adres do doręczeń elektronicznych: AE:PL-18420-91254-WERJF-23

Masz pytania? Zadzwoń: 94 37 533 24 lub napisz: sekretariat@pwik.szczecinek.pl

Info: PWiK w Szczecinku